Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Styl życia

Super ekologiczny dom

Dom ekologiczny / Fot. EkoGuru.pl

Dom ekologiczny / Fot. EkoGuru.pl

Kiedy drożeją ceny energii, coraz ważniejsze jest takie budowanie domów, aby zminimalizować jej zużycie. Korzystając z energii odnawialnej, nie dość że redukujemy koszty, to jeszcze dbamy o środowisko, gdyż nie eksploatujemy go niepotrzebnie. Dziś świetny przykład, jak bardzo można skorzystać z warunków naturalnych, aby dom stał się jeszcze bardziej zielony.

Ludzie od zawsze budują schronienia. Na przestrzeni lat doskonalili techniki budowlane, aby nasze domy były trwalsze, wygodniejsze, cieplejsze, etc. Okazuje się jednak, że aby wybudować dobry dom, trzeba znać się nie tylko na budownictwie, ale także zdawać sobie sprawę z tego, jak można wykorzystać warunki naturalne w których powstaje.

Dom ekologiczny / Fot. EkoGuru.pl

Dom o którym chcemy wam dziś napisać jest wyjątkowo przemyślaną konstrukcję. Jego okna są zawsze skierowane w kierunku równika: czyli na półkuli północnej, na południe, a na południowej, na północ. To rozwiązanie sprawia, że dom zawsze jest skierowany ku słońcu, zaś osłonięty od wiatrów polarnych – przy czym koncept ten sprawdza się na całym świecie.

Co więcej, dach tego domu jest specjalnie przystosowany do zmian pór roku. Latem nie wpuszcza do środka zbyt wielu promieni słonecznych, aby nie nagrzewać zbyt domu, zaś zimą wręcz przeciwnie: pozwala to zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i chłodzenia. Wiąże się to z wysokością słońca nad ziemią i kątem padania promieni słonecznych.

Dodatkowo na dachu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne przechwytujące energię słoneczną, zaś z tyłu specjalny kolektor deszczówki. Dom posiada także specjalną izolację: pod dachem jest to drewno korkowe, zaś w ścianach specjalna, prasowana słoma ? wszystko to po to, aby zapobiec stratom energii. Jednocześnie cała konstrukcja została tak zaprojektowana, aby zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsień ziemi i silnych wiatrów.

Dom ekologiczny / Fot. EkoGuru.pl

Konstrukcję można zamówić na stronie producenta(można tam też personalizować sam projekt). Dom może mieć powierzchnię od 37 aż do 460 metrów kwadratowych. Ekologicznie, pomysłowo i jeszcze świetnie wygląda.

Autor: MF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *