Aktualności, Energetyka, Energia cieplna, Energia odnawialna, Wydarzenia

Polska szkoła z ogrzewaniem geotermalnym

Ogrzewanie geotermalne / Fot. Odkrywcy.pl

Ogrzewanie geotermalne / Fot. Odkrywcy.pl

Ogrzewana dotychczas energią elektryczną szkoła w Bratianie w gm. Nowe Miasto Lubawskie w przyszłym sezonie będzie ogrzewana ciepłem geotermalnym. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

– Ogrzewanie elektryczne było i jest bardzo drogie, a jego koszty wciąż wrosną. Dlatego zdecydowaliśmy się na poszukiwanie innych, alternatywnych sposobów ogrzewania szkoły w Bratianie, która jest powierzchniowo bardzo dużym obiektem – powiedział PAP wójt gminy Nowe miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski.

Gmina zdecydowała się na geotermię, ponieważ, jak powiedział PAP Waruszewski, ten sposób ogrzewania z powodzeniem sprawdza się w okolicznych prywatnych domach. Poza tym geologowie potwierdzili, że budynek szkoły można ogrzać ciepłem z wnętrza ziemi.

Pracownicy urzędu gminy w Nowym Mieście Lubawskim sami napisali wniosek o dofinansowanie kosztów budowy i zamontowania nowego sposobu ogrzewania szkoły.

– Wniosek był poprawny, dlatego dofinansujemy tę inwestycję kwotą blisko 1,5 mln zł. Całkowity koszt tej inwestycji to 1,8 mln zł” – poinformowała PAP rzecznik prasowa olsztyńskiego Funduszu Ochrony Środowiska Beata Kowalska. Umowę podpisano w piątek w Olsztynie.

Aby zainstalować nowe ogrzewanie w Bratianie zostanie wywierconych blisko 70 otworów głębokich na 100 metrów. W otwory te zostanie wpuszczona instalacja do ogrzewania solanki, a ta z kolei ogrzeje wodę w szkolnych grzejnikach. Waruszewski powiedział PAP, że inwestycja ma być gotowa do października tak, by w nowym sezonie grzewczym nie trzeba było ogrzewać szkoły energią elektryczną.

Warmińsko-mazurski Fundusz Ochrony Środowiska dotychczas dofinansował ogrzewanie geotermalne w szkole podstawowej w Łąkorzu (gmina Biskupiec Pomorski), Ośrodku Zdrowia w Niechłoninie i Ośrodku Rehabilitacji w Lidzbarku Welskim, budynkach Leśnego Arboretum w Kudypach, dawnej szkole w Brąswałdzie pod Olsztynem (obecnie budynek użyteczności publicznej) oraz w kościele parafii Św. Moniki w Ostródzie. (PAP)

jwo/ drag/ ura/ krf/

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *