Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Mazurskie norki czeka smutny los

Norka amerykańska / Fot. PortalSamorzadowy.pl

Norka amerykańska / Fot. PortalSamorzadowy.pl

Do kwietnia ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w województwie warmińsko-mazurskim będą wyłapywać i usypiać norki amerykańskie. Argumentują, że ten gatunek niszczy bardzo wiele gniazd ptactwa wodnego.

Ornitolodzy będą łapać norki w sześciu miejscach, popularnych koloniach lęgowych ptaków wodnych: w Kwiecewie, Sątopach-Samulewie, na jeziorze Bierdawy, na stawach w Nerwiku, w Pieckach i na jeziorze Ryńskim.

„Norki od lutego do kwietnia wykazują największą aktywność, a poza tym w kwietniu większość ptaków zaczyna składanie i wysiadywanie jaj” – wyjaśnił Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie.

Norki żywią się rybami, płazami, wyjadają też ptasie jaja z gniazd. Ponieważ jest ich bardzo dużo, ornitolodzy oceniają, że są poważnym zagrożeniem dla wielu gatunków ptaków, zwłaszcza wodnych.

Menderski tłumaczył, że ornitolodzy zamierzają odławiać norki wczesną wiosną i jesienią przez dwa lata. W tym czasie będą monitorować skutki swoich działań. „Nasz plan zakłada wyłapanie w ciągu dwóch lat 180 sztuk norek amerykańskich. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to nieosiągalna dla nas liczba, bo to sprytne zwierzę” – powiedział PAP Menderski.

Ornitolodzy będą łapać norki w tzw. żywołapki, a złapane zwierzęta usypiać. Uśpione z kolei trafią do Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

„Norki żyją na brzegach stawów i jezior, na śniegu czy piasku zostawiają ślady swoich łapek, więc ustawienie żywołapek w odpowiednich miejscach nie będzie trudne” – powiedział ornitolog.

W ostatnich latach populacja norki amerykańskiej w Polsce znacznie wzrosła. Doszło nawet do wyparcia przez nią niemal całkowicie mniejszej norki europejskiej. „Populacja norki amerykańskiej jest tak liczna, że wciągnięto ją na listę zwierząt łownych i myśliwi mogą do niej strzelać przez okrągły rok” – przypomniał Menderski.

Źródło: PortalSamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *