Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Lasy zmierzone z kosmosu

Mapa lasów sporządzona przez NASA / Fot. Czaswlas.pl

Mapa lasów sporządzona przez NASA / Fot. Czaswlas.pl

Jesteście ciekawi gdzie na świecie rosną najwyższe lasy? Możecie to sprawdzić dzięki mapie opracowanej przez NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła szczegółową mapę wysokości ziemskich lasów wykorzystując laserowe pomiary przeprowadzane z orbity. Instrument o nazwie Geoscience Laser Altimeter System zamontowany na satelicie ICESat przeprowadził od 2005 r. ponad 2,5 mln pomiarów. Rozdzielczość mapy wynosi jeden kilometr (tyle wynosi jeden jej „piksel”. Poprawność wyliczeń systemu została zweryfikowana na ziemi w 70 losowych miejscach.

Do czego może służyć taka mapa? Na przykład przy szacowaniu biomasy lasów lub ilości dwutlenku węgla, który magazynują. Do tej pory wysokość lasów była słabo zmierzona, choć jest ona jedną z charakterystyk ziemskich środowisk.

Mapa przedstawia najwyższe punkty koron drzew w lasach. Widać, że największą wysokość mają lasy blisko równika, w rejonach tropikalnych, a mniejsza na wyższych szerokościach geograficznych. Zauważyć można też, że im jest wyżej nad poziomem morza, tym lasy są niższe.

Polskie lasy mają porównywalną wysokość do lasów północnej Francji, południowej Hiszpanii czy Wysp Brytyjskich. Najwyższe na kontynencie lasy rosną w północnych Niemczech, Alpach, Karpatach i na Bałkanach.

Mapa świata w wysokiej rozdzielczości z legendą

Źródło: CzaswLas.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *