Aktualności, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Narodziny dwóch fok szarych

foka szara
Młoda foka szara / Fot. WWF Poland (Paweł Bloch / SMIOUG)

Młoda foka szara / Fot. WWF Poland (Paweł Bloch / SMIOUG)

Na świat przyszły dwie foki szare, które mogliśmy zobaczyć przed ich narodzinami dzięki sprzętowi USG, zakupionemu w ramach projektu na rzecz ochrony ssaków bałtyckich realizowanego przez WWF Polska we współpracy ze Stacją Morską w Helu. Matkami obu foczych noworodków są samice z helskiego fokarium, Ewa i Unda Marina.

Foki urodziły się w nocy z 6 na 7 marca. Okres przełomu lutego i marca to czas foczych narodzin. Teraz znajdą się pod opieką pracowników Stacji Morskiej w Helu. Po trzech tygodniach, kiedy samica foki szarej pozostawia młode, przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze. W maju lub czerwcu zostaną wypuszczone do Bałtyku. Tegoroczne foki otrzymają imiona na literę L.

Wypuszczone do morza foki otrzymają specjalne nadajniki – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. – Dzięki nim będziemy mogli śledzić ich wędrówki przez pół roku. Teraz wciąż czekamy na narodziny trzeciej foki.

Być może do fok urodzonych w helskim fokarium dołączą również ich krewniacy, którzy przyszli na świat w naturze. Co roku Błękitny Patrol WWF przyjmuje zgłoszenia o pojawieniu się foczych szczeniąt na plaży. Jeżeli wymagają pomocy, małe foki są przewożone do stacji Morskiej w Helu, gdzie poddawane są leczeniu i rehabilitacji.

Jeżeli zauważymy fokę na plaży niezwłocznie zadzwońmy pod specjalny numer Patrolu WWF, 795 536 009 – apeluje Monika Łaskawska z WWF Polska. – Dzięki zgłoszeniu takiej obserwacji wzrosną szanse na udzielenie pomocy foce, jeśli będzie jej potrzebować. Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki. Nie powinniśmy jej w żaden sposób niepokoić. Spotkanie z człowiekiem wiąże się z ogromnym stresem dla tego zwierzęcia.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF i zakup sprzętu USG są możliwe dzięki projektowi „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego przez WWF Polska we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło: WWF Poland

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *