Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Walka z komarami przy pomocy jerzyków – Białołęka

jerzyki / Fot. sopockainicjatywa.org

jerzyki / Fot. sopockainicjatywa.org

W dzielnicy ma  powstać wieża dla jerzyków, ptaków, które zjadają ogromne ilości komarów, meszek i mszyc.

Jeśli stołeczny ratusz zgodzi się na wydanie 65 tys. zł, w dzielnicy stanie pierwsza w Polsce budowla w której zamieszkają jerzyki. Jerzyki to ptaki, które w ciągu jednego dnia potrafią złapać w powietrzu 20 tysięcy owadów.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt domu dla jerzyków. Białołęka jako zielona dzielnica, w której latem komary są prawdziwą plagą, od początku aktywnie włączyła się w pomysł Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Radny Marcin Korowaj dołożył wszelkich starań, by wieża stanęła w tej części miasta. Wczoraj radni podjęli uchwałę o budowie wieży:

– Zarząd dzielnicy pozytywnie zaopiniował kwestię budowy pierwszej w Polsce wieży dla jerzyków. Powstanie ona w okolicach skateparku. Na Białołęce jest dużo terenów zielonych, Białołęka bezpośrednio przylega do Wisły – z tego tytułu mamy niesamowitą plagę komarów.

Na świecie od dawna są już podobne budowle. np. 21-metrowa w Griggsville w USA , w Pekinie, podobny projekt z okazji olimpiady realizuje Londyn. Swoją wieżę dla jerzyków ma także uniwersytet w Cambridge.

Autor: ks

Źródło: Anna Sadowska/RDC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *