Aktualności, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Wybierz imiona estońskim rysiom

Rysie w Polsce

Rysie w Polsce

Pierwsze rysie z Estonii są już w lasach mazurskich. Zostały przywiezione do Polski, dzięki działaniom prowadzonym przez WWF Polska. Ekolodzy zapraszają do udziału w konkursie na imiona dla obu rysi.

Dwa rysie zostały przywiezione do lasów mazurskich pod koniec marca br. Oba osobniki są samcami. Zostały wypuszczone w dwóch odległych od siebie lokalizacjach. Zobacz film z wypuszczania rysi:

Ryś jest samotnikiem, i poza okresem dorastania u boku samicy, a potem na krótko w czasie godów, żyje w pojedynkę.

Chcemy, aby rysie, z racji tego, że są pierwszymi przybyszami z Estonii, otrzymały imiona – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – O pomoc w ich wyborze prosimy wszystkich miłośników przyrody. Zachęcamy do przesyłania nam propozycji imion wraz z krótkim uzasadnieniem poprzez wypełnienie specjalnego formularza na wwf.pl/rysie. Konkurs potrwa do 25 kwietnia.

Dwa estońskie rysie dołączyły do ośmiu innych osobników tego gatunku, które zostały wprowadzone do mazurskich lasów w ramach projektu WWF, metodą doktora Andrzeja Krzywińskiego, „born to be free”.

Dotychczas wprowadzane rysie pochodziły od rodziców żyjących w niewoli. Teraz chcielibyśmy zasilić odtwarzaną na Mazurach populację tego pięknego kota również dzikimi osobnikami z natury – tłumaczy Jakimiuk.

Polowania na rysie i niszczenie środowiska naturalnego doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tych zwierząt w Europie Zachodniej. W naszym kraju żyje zaledwie 200 rysi, przy czym w Polsce północno-wschodniej, przetrwało około 60 osobników. Jednocześnie w lasach, które mogłyby stanowić dogodne siedlisko dla rysia, i gdzie ryś jeszcze stosunkowo niedawno występował, takich jak Lasy Napiwodzko-Ramuckie, ostatnie rysie były widziane ponad 20 lat temu. Rysie wyginęły w tych miejscach w rezultacie odstrzału prowadzonego przez ludzi. W Estonii liczba rysi wynosi od 600 do 900 osobników. Bezpieczny stan populacji tego gatunku w tym kraju wynosi 500.

Działania podejmowane przez WWF na rzecz ochrony rysi w Polsce są możliwe m.in. dzięki wsparciu darczyńców, w tym w ramach przekazanym WWF Polska środkom z jednego procenta podatku dochodowego zebranego w 2011 roku. W tym roku istnieje również możliwość wsparcia naszych projektów na rzecz ochrony dużych drapieżników. Twój 1% może pomóc również rysiom.

Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Projekt „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: WWFpl.panda.org

Wybierz imiona estońskim rysiom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *