Aktualności, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Znamy imiona dla estońskich rysi

Rysie w Polsce

Rysie w Polsce

Polscy internauci wybrali imiona dwóm rysiom sprowadzonym z Estonii, które zostały przywiezione do lasów mazurskich, dzięki działaniom prowadzonym przez WWF. Od dziś będą nazywać się Abaris i Widar.

Oba rysie zostały przywiezione do lasów mazurskich pod koniec marca br. i są samcami. W połowie kwietnia ruszył konkurs na ich imiona. Uczestnicy konkursu musieli oprócz propozycji imienia, przesłać także uzasadnienie swojego wyboru.

W krótkim czasie napłynęło do nas kilka tysięcy zgłoszeń – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Chcieliśmy, aby o tym, jak zostaną nazwane dwa pierwsze rysie zdecydowało jak najszersze grono osób. Wybór był niezwykle trudny, tym bardziej, że wiele propozycji było bardzo ciekawie uzasadnionych. Ostatecznie wybraliśmy imiona Abaris i Widar.

W obu przypadkach zdecydowało ciekawe powiązanie cech rysia ze znaczeniem imion, zaproponowanym przez autorów tych propozycji. Abaris był mitycznym mędrcem greckim, obdarzonym specjalną strzałą, która czyniła go niewidzialnym. Natomiast Widar to nordycki bóg ciszy zamieszkujący święty gaj Widi, poruszający się bezszelestnie jak ryś, nietowarzyski samotnik. Autorzy wybranych imion otrzymają nagrody.

Oprócz dwóch samców do lasów mazurskich wprowadziliśmy też na początku kwietnia, samicę rysia – dodaje Średzinski. – Otrzymała imię Wielka Sobota, które zostało nadane w związku z dniem Wielkiego Tygodnia, w którym trafiła z Estonii na Mazury.

Trzy estońskie rysie, wypuszczone w tym roku, dołączyły do ośmiu innych osobników tego gatunku, które zostały wprowadzone do mazurskich lasów w ramach projektu WWF, realizowanego od 2007 roku, metodą doktora Andrzeja Krzywińskiego, „born to be free”.

Polowania na rysie i niszczenie środowiska naturalnego doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tych zwierząt w Europie Zachodniej. W naszym kraju żyje zaledwie 200 rysi, przy czym w Polsce północno-wschodniej, przetrwało około 60 osobników. Jednocześnie w lasach, które mogłyby stanowić dogodne siedlisko dla rysia, i gdzie ryś jeszcze stosunkowo niedawno występował, takich jak Lasy Napiwodzko-Ramuckie, ostatnie rysie były widziane ponad 20 lat temu. Rysie wyginęły w tych miejscach w rezultacie odstrzału prowadzonego przez ludzi. W Estonii liczba rysi wynosi od 600 do 900 osobników. Bezpieczny stan populacji tego gatunku w tym kraju wynosi 500.

Obejrzyjcie film z wypuszczania rysi

Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Projekt „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Źródło: WWFpl.panda.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *