Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Wydarzenia

Toksyczne jeziora w Chinach sfotografowane przez NASA

Toksyczne jeziora w Chinach / Fot. NASA

Toksyczne jeziora w Chinach / Fot. NASA

Satelita Terra zrobiła zdjęcia jednego z najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata. Widoczne na fotografii czarne jeziora prezentują się pięknie, jednak za ich powstaniem kryje się niszczycielski wpływ człowieka.

Jeziora te powstały nieopodal chińskiego miasta Bayan Obo. Budynki widoczne na zdjęciu to kompleks fabryk oraz szyby kopalni wydobywających metale ziem rzadkich. Podczas procesu wydobywczego powstają duże ilości gazów cieplarnianych oraz kwaśne i radioaktywne ścieki. To właśnie te odpady tworzą piękne a zarazem niebezpieczne dla zdrowia i środowiska czarne jeziora.

Według danych z 2010 roku 96 proc. metali ziem rzadkich, wykorzystywanych we wszystkich sprzętach elektronicznych, pochodzi właśnie z Chin, z czego połowa jest wydobywana i przetwarzana nieopodal Bayan Obo. Rocznie chińskie kopalnie wydobywają ponad 140 000 ton tych pierwiastków. Jeszcze w 2001 roku wartość ta wynosiła niecałe 80 000 ton, ale niezwykle szybki postęp technologiczny sprawił, że wzrosło zapotrzebowanie na ten surowiec.

Metale ziem rzadkich, czyli aż 17 pierwiastków chemicznych (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, lutet oraz skand i itr), wykorzystuje się przy produkcji m.in. telefonów komórkowych, baterii, elementów farm wiatrowych i energooszczędnych lamp typu LED. Bez tego materiału postęp technologiczny w dzisiejszych czasach byłby natychmiast zahamowany, dlatego nic dziwnego, że popyt na ten surowiec ciągle rośnie. Szacuje się, że w 2014 roku zapotrzebowanie wyniesie 190 000 ton.

Niestety jak wskazuje nazwa tego materiału, występuje on rzadko i dodatkowo rozmieszczony jest bardzo nierównomiernie. Podstawowe złoża tych metali znajdują się, poza Chinami, również w Ameryce Północnej i Południowej, Indonezji i Rosji. Istnieją również złoża rezerwowe, których wydobycie rozpocznie się, gdy istniejące już kopalnie nie będą w stanie pokryć całego zapotrzebowania na ten surowiec. Są one zlokalizowane w Chinach, USA, Rosji, Australii, Afryce, Kanadzie, na Grenlandii i w Europie.

Wydobycie metali ziem rzadkich na tak dużą skalę jednak poważnie może zaszkodzić środowisku. Na szczęście opracowywane są też technologie mające na celu odzyskiwanie tego materiału ze zużytych urządzeń. Jedną z firm zajmująca się takimi badaniami jest Honda.

Dealerzy tego potentata samochodowego z całego świata gromadzą stare akumulatory, które trafiają do ich salonów. Następnie z urządzeń tych jest odzyskiwany nikiel, który wykorzystywany jest później do produkcji stali nierdzewnej. Japońska technologia pozwala na odzyskanie nawet ponad 80% zawartości metali.

AB/amo

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *