Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Energia z lasu

Energia z lasu / Fot. Lasy Państwowe

Energia z lasu / Fot. Lasy Państwowe

Zapach lasu czuć było już z daleka. Ci, którzy za nim podążyli, mogli skosztować żurawiny i spróbować soku brzozowego. Każdy, kto odwiedził stoisko leśników podczas 16. Pikniku Naukowego w Warszawie, doświadczył pozytywnej energii, jaką daje nam las.

12 maja, mimo padającego deszczu, stoisko leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie” odwiedziło ponad sześć tysięcy osób. Przez 9 godzin pokazywali oni gościom, co las ma wspólnego z energią, czyli głównym tematem tegorocznego Pikniku.

Drewno – surowiec doskonały

Niekwestionowanym hitem stoiska był eksperyment pozwalający odkryć, które drewno jest najtwardsze. Odwiedzający sprawdzali to na pniach pięciu gatunków drzew (dębu, jawora, olszy, sosny i świerku), w które wbili w sumie sześć kilo gwoździ.
Leśnicy wyjaśniali również czym jest wartość opałowa drewna, czyli ilość ciepła powstająca przy spalaniu różnych gatunków drzew. Za pomocą instalacji pozwalającej obliczyć kaloryczność drewna odwiedzający mogli odkryć, że to, jakim drewnem ogrzewamy nasze domy, ma znaczenie.

Czy drzewa oddychają?
W tym roku nowością na Pikniku była gra przestrzenna „Fotosynteza”. Z pomocą Inspektora eRysia odwiedzający wspomagali drzewo w produkcji tlenu i w jego wzroście. Tak, jak chlorofil wyłapywali fotony, transportowali sole mineralne i wodę. Zadanie nie było proste, ponieważ wszystkie te zawiłe procesy biologiczne trzeba było wykonać w ograniczonym czasie. Każdy uczestnik dostał odznakę pomocnika eRysia i zobaczył efekty swojej pracy w postaci rosnącego na ekranie komputera drzewka.

– Cieszy nas radość dzieci z obcowania z przyrodą – mówi Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – Świetnie radziły sobie z leśnymi zagadkami i – w odróżnieniu od dorosłych – nie bały się naszego wilka.
– Energia dosłownie rozsadzała nasz namiot – mówi Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice. – Trzeba przyznać, że dociekliwość gości na stoisku była dla nas nie lada wyzwaniem. Cieszy fakt, że mimo deszczu, tak licznie nas odwiedzili i opowiadali o swoich wyprawach do lasu. To miłe.
Leśnicy już po raz siódmy spotkali się z warszawianami na Pikniku, tym razem również jako partner tego największego w Europie wydarzenia popularyzującego naukę. Lasy Państwowe reprezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice, Polanów i Warcino.
W pikniku brało udział około 200 instytucji naukowych, edukacyjnych oraz kulturalnych z Polski i zagranicy. Pokazywały one naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując często eksponaty interaktywne. Podczas imprezy reprezentowane były różne dyscypliny naukowe: ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne.

Autor: Anna Pikus

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *