Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Rozstrzygnięcie X edycji konkursu „Na tropach przyrody”

X edycja konkursu "Na tropach przyrody" / Fot. Lasy Państwowe

Ponad 800 osób wzięło udział w dziesiątej edycji konkursu „Na tropach przyrody” organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

X edycja konkursu "Na tropach przyrody" / Fot. Lasy Państwowe

19 czerwca na terenie Nadleśnictwa Trzcianka odbył się finał konkursu, podczas którego laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. W uroczystości uczestniczyli Marek Baumgart, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Danuta Wrzeszcz, dyrektor pilskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile, oraz Roman Bartol, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka.

Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży piękna środowiska leśnego poprzez obserwacje i dokumentowanie zmian fenologicznych zachodzących w przyrodzie, jak również wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi zdobytymi doświadczeniami i doznaniami w obcowaniu z przyrodą.

Udział w tegorocznym konkursie zgłosiły 143 zespoły liczące od 3 do 6 osób z 70 szkół podstawowych, 46 gimnazjów i 27 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Podczas 10. edycji konkursu młodzież obserwowała przez osiem miesięcy jak zmienia się przyroda jesienią, zimą i wiosną. Dużo o tematyce prac mówią ich tytuły. A więc – podczas wykonywania zadań konkursowych młodzi przyrodnicy podążali „tropami roślin” (LO w Wągrowcu) oraz „szlakiem pomników przyrody” (Gimnazjum w Trzciance). Odkrywali „tajemnice leśnych ssaków” (Szkoła Filialna w Niekursku) oraz „Skarby przyrody w mojej małej ojczyźnie” (Zespół Szkół w Kruszewie).

Obserwacje konkursowe prowadzone były głównie na terenach leśnych. W pracach znalazły się także opisy zmian zachodzących na terenie jeziora i stawu. W czasie tegorocznej edycji szczególnie wdzięcznymi obiektami obserwacji były mrówki, kilka zespołów zainteresowało się ich życiem.

Efekty obserwacji uczestnicy konkursu przedstawiali w różnej formie: prac rysunkowych, kalendarzy, komiksów, krzyżówek, gier planszowych, wierszy oraz piosenek. Dla kolegów w szkołach przeprowadzali konkursy i prelekcje tematyczne oraz zapraszali ich na wycieczki do lasu, w czasie których pokazywali obiekty swoich obserwacji. Wszyscy uczestnicy konkursu zwracali uwagę na zaśmiecanie terenów leśnych i często je sprzątali. Oprócz tego niektórzy zimą dokarmiali zwierzęta.

– Konkurs był ciekawą lekcją przyrody, dzięki której zdobyliśmy doświadczenie i wiedzę – napisali w swojej pracy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Piłce. A ich koledzy ze Szkoły Podstawowej w Hucie dodali: – Obserwowanie przyrody może być niezłą przygodą.

Komisje konkursowe oceniające prace na szczeblu nadleśnictw i RDLP w Pile przyznały I miejsce w najmłodszej grupie wiekowej uczniom ze Szkoły Filialnej w Niekursku. Wśród starszych uczniów podstawówek zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej w Hucie. Spośród prac wykonanych przez gimnazjalistów najbardziej podobała się praca zespołu z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Kruszewie, a wśród zespołów z najstarszej grupy wiekowej najlepiej wypadli uczniowie Zespołu Szkół w Wieleniu. Przyznano także nagrodę Grand Prix dla Zespołu Szkół w Wieleniu.

Autor: Grażyna Wolska, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *