Aktualności, Ekologia, Energetyka, Wydarzenia, Zdrowie

Ekologia w zasięgu ręki (a właściwie nogi)

Rower treningowy Finnlo / Fot. Wirtualny-rower.pl

Wprawdzie najzdrowszy (i najbardziej przyjazny środowisku, bo nie zużywający energii elektrycznej i nie wymagający specjalnych maszyn) ruch to ruch na świeżym powietrzu, ale warto docenić pro-ekologiczne inicjatywy siłowni i sal gimnastycznych.

Rower treningowy Finnlo / Fot. Wirtualny-rower.pl

Do prekursorów w tym zakresie należy The Green Microgym, siłownia mieszcząca się w USA, w mieście Portland, w stanie Oregon, która odzyskuje energię wytwarzaną przez ćwiczących w niej klientów dzięki zaadaptowanym na ten cel specjalnym rowerom treningowym. Rowery są podłączone do instalacji, która gromadzi prąd i przetwarza go tak, by korzystać z niego na bieżące potrzeby siłowni. Oprócz rowerów, The Green Microgym korzysta również z paneli słonecznych. Pozostałe maszyny do ćwiczeń zasilane energią elektryczną są z kolei oszczędne – zużywają 1/3 mniej energii elektrycznej od ich tradycyjnych odpowiedników.

Na swojej stronie internetowej, The Green Microgym chwali się, że w ten sposób 36 proc. zużytego w 2009r. przez siłownię prądu pochodziło z „własnej produkcji”. Ponadto siłownia zużywa o 85 proc. mniej prądu od tradycyjnej siłowni w przeliczeniu na stopę kwadratową (1 stopa kwadratowa = 0,09 metra kwadratowego). Żeby zachęcić klientów do dłuższego i częstszego pedałowania (dla obopólnych korzyści), The Green Microgym przewidział program „Burn and Earn” („spalaj i zarabiaj/wygrywaj”). Każda godzina pedałowania równa się 1 dolar. Po 10 godzinach, klienci otrzymują pulę 10 dolarów, które mogą wydać w sklepiku siłowni na napoje, kanapki, ubrania lub gadżety sportowe. To się nazywa system motywacyjny!

Oprócz proekologicznego wyposażenia, The Green Microgym może też pochwalić się podłogą z surowców w stu procentach pochodzącą z recyklingu (korek i guma). Ponadto za pośrednictwem siłowni można zakupić rower generujący prąd do zainstalowania we własnym domu (cena jednostkowa: 1 199 dolarów). The Green Microgym został uznany za najbardziej eko-przyjazną siłownię w USA roku 2009 przez czasopismo Fitness Magazine.

Źródło: Wirtualny-rower.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *