Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Sposób na suszę?

zmiany klimatu
Zmiany klimatu

Wisła pobiła rekord niskiego stanu wody, wczoraj wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Aby uniknąć przyszłych problemów z brakiem wody, Ministerstwo Środowiska proponuje nowe Prawo wodne i strategiczne działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu.

Zmiany klimatu

Od kilku tygodni zmniejszają się stany wód w rzekach i innych zbiornikach w Polsce. Najbardziej dokuczliwe jest to na Śląsku i w Małopolsce. Wisła bije rekordy, wczoraj wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Jest to najniższy stan jaki zanotowano od 1799 roku. odkąd rozpoczęto pomiary. Przez całe lato borykaliśmy się również z krótkotrwałymi obfitymi opadami deszczu. Często opadom towarzyszyły burze i porywiste wiatry. Duże opady skutkowały podtopieniami, a czasem nawet lokalnymi powodziami.

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i walka ze skutkami suszy to priorytety działań Ministra Środowiska w gospodarce wodnej. Narzędziami do osiągnięcia celu są: nowelizacja ustawy Prawo wodne i działania związane z adaptacją do zmian klimatu.

Opracowujemy nową ustawę Prawo wodne, w której upraszczamy zarządzanie wodami w Polsce. Bierzemy również pod uwagę potrzeby wynikające z zagrożeń powodziowych i z problemów związanych z suszą, chociażby w ten sposób, że odpowiednie instytucje będą zarządzać całymi zlewniami rzek. Podział zarządzania według mapy administracyjnej nie jest dobry , bo przecież rzeki nie płyną zgodnie z podziałem na np. województwa. Walcząc z suszą lub powodzią trzeba mieć na względzie, w przypadku np. Wisły, cały bieg rzeki ? od gór do morza.

Adaptacja do zmian klimatu po przede wszystkim potrzeba nowych inwestycji w gospodarce wodnej. Intensywnie szukamy środków – budżetowych, unijnych i innych, które pozwolą stworzyć nowoczesną infrastrukturę wodną. Oczywiście, nowa ustawa Prawo wodne, również zawiera nowe pomysły na finansowanie. – powiedział Stanisław Gawłowski.

Obecnie prowadzone są prace inwestycyjne między innymi na obszarze Górnej Wisły, gdzie powstają zbiorniki retencyjne: Kąty Myscowa na Wisłoce, Dukla na Jasiołce i Rudawka Rymanowska na Wisłoku.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *