Aktualności, Energetyka, Wydarzenia

Kampania społeczna „Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie”

Fot. Sxc.hu

Wysokie rachunki za energię? Włączmy tryb jej oszczędnego wykorzystania – zachęca Ministerstwo Środowiska. Korzyści można mnożyć: oszczędność pieniędzy, czystsze powietrze, lepsze zdrowie. Resort wspierają spoty z udziałem profesorów Jerzego Bralczyka i Zbigniewa Lew-Starowicza.

Fot. Sxc.hu

Badania TNS OBOP pokazały, że aż 32% Polaków nie oszczędza energii. Dlatego najnowsza kampania społeczna Ministerstwa Środowiska, zatytułowana „Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie”, ma zachęcić do jej racjonalnego zużycia, a przez to ochrony środowiska i klimatu. Ilość energii wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, przez emisję szkodliwych substancji powstających przy jej wytwarzaniu, wpływa na stan środowiska naturalnego i przyczynia się również do postępujących zmian klimatu.

Spoty można obejrzeć także na kanale Ministerstwa Środowiska na YouTube.

Żyjąc ekologicznie – żyjemy ekonomicznie

Energię możemy oszczędzać w domu na wiele sposobów. Przykład? Wymiana standardowego oświetlenia o mocy 100W na jedną świetlówkę energooszczędną o mocy 20W daje roczne oszczędności w wysokości ok. 40 zł. Ale to nie wszystko. W ten sposób zmniejszymy w ciągu roku emisję CO2 o 88 kilogramów. Aby zneutralizować taką ilość dwutlenku węgla, potrzeba aż około 17 drzew. Idąc dalej, zakładając, że mamy w domu 10 urządzeń z funkcją stand by, wyłączając je ze stanu czuwania, możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet 300 zł. Biorąc pod uwagę ilość sprzętów elektrycznych w naszych mieszkaniach, już na podstawie tych dwóch przykładów widać, jak wiele możemy zyskać, nie wkładając w to żadnego wysiłku. A do tego dochodzi jeszcze oszczędzanie energii cieplnej czyli np. przykręcanie termostatów na kaloryferach czy gotowanie pod przykryciem.

Oszczędzanie, do którego zachęcamy, to właśnie pozbywanie się drobnych, zupełnie niepotrzebnych wydatków, które łącznie stworzą duży efekt. W ten sposób, w skali roku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Szczególnie w dzisiejszych czasach taka suma może robić wrażenie. Warto także zaznaczyć, że to co dobre dla naszych kieszeni, jest też dobre dla środowiska i naszego zdrowia. Zużywając mniej energii, potrzebujemy mniej paliw, które musimy spalić w celu jej wytworzenia, emitując przy tym mniej szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych. – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Gdzie szukać informacji o oszczędzaniu energii?

Kampania Ministerstwa Środowiska rozpoczyna się 1 października i potrwa do połowy listopada. W jej ramach w największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych emitowane będą humorystyczne spoty, zachęcające do oszczędzania energii. Swoim autorytetem wsparli je profesorowie Jerzy Bralczyk oraz Zbigniew Lew-Starowicz. Pomysł spotów telewizyjnych odnosi się do kontekstu sporów językowych oraz relacji między ludźmi. Stąd udział znanych autorytetów, profesorów, którzy komentują zachowania występujących par. Powstanie także strona internetowa, na której będzie można m.in. znaleźć porady inspirujące do oszczędzania energii. Fanów mediów społecznościowych zapraszamy do odwiedzenia profilu kampanii na portalach Facebook oraz Pinterest. Akcja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ministerstwo Środowiska a oszczędzanie energii

Ministerstwo Środowiska uwzględnia aspekty ekologiczne w swojej działalności – nie tylko zachęcając innych do odpowiednich działań, ale wdrażając je u siebie. W obszarze oszczędzania energii była to np. wymiana oświetlenia na energooszczędne. Dzięki temu w latach 2010-2011 udało się zredukować zużycie prądu o prawie 16%. Ponadto od wielu lat resort promuje wśród pracowników działania proekologiczne, takie jak wyłączanie urządzeń z trybu czuwania.

Na podstawie wykonanego dla Ministerstwa Środowiska audytu energetycznego w przyszłym roku planowane jest ocieplenie budynku resortu. Ta inwestycja pozwoli na obniżenie całkowitego zapotrzebowania na energię do ogrzewania o ponad 50%. Łączna redukcja emisji CO2 wyniesie natomiast- 517 ton/rok.

***

Sposoby na oszczędzanie energii – wybrane przykłady (na podstawie danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii)

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 8%.
Zamykanie drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 10%.
Grzejniki nie powinny być zasłonięte, gdyż zmniejsza to efektywność ogrzewania. Odsłonięcie grzejników może przynieść do 20% oszczędności energii.
Kupując lodówkę, pamiętajmy żeby wybrać sprzęt posiadający automatyczną funkcję rozmrażania z systemem no frost potrafiącym eliminować szron i lód tworzący się na ściankach zamrażarki i przechowywanych w niej produktach. Już pięć milimetrów lodu może zwiększyć zużycie energii o 20%.
Należy regularnie zmieniać zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wypełniony zbiornik może powodować większe zużycie energii nawet o 50%.
– Warto pamiętać, aby wyłączać wszystkie urządzenia, które nie muszą pracować przez całą dobę głównym wyłącznikiem.
Pozostawianie urządzeń w trybie czuwania generuje niepotrzebne koszty. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie przedłużaczy zaopatrzonych w listwę przełącznikową z kilkoma gniazdkami. Można w ten sposób łatwo odłączyć jednocześnie kilka urządzeń.
Przed zakupem nowego urządzania AGD należy sprawdzić jego parametry. O tym, czy sprzęt jest energooszczędny informuje klasa efektywności energetycznej . Klasy oznaczone są literami od A do G. „A” cechuje szczególnie niskie zużycie energii. „G” oznacza, że zużycie to jest bardzo wysokie.
Dla urządzeń chłodniczych wprowadzono dodatkowe klasy efektywności energetycznej „A+” i „A++”, które oznaczają urządzenia o wyjątkowo niskim zużyciu energii.
Urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A.
Przez okna traci się zwykle 18-30% ciepła, a w przypadku złego ich stanu – znacznie więcej. Przy wymianie okien należy zwrócić uwagę na szyby i wybrać te, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła (0,6 i niższe).
Należy zadbać także o dobrą izolację okien. Łatwe do zastosowania są na przykład samoprzylepne uszczelki. Dzięki prawidłowemu uszczelnieniu okien można obniżyć koszty ogrzewania o 10%.
Gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.
Do potraw wymagających długiego duszenia warto stosować szybkowar. Pozwoli on zachować większą ilość witamin, zredukować czas duszenia oraz zaoszczędzić 30-60% energii elektrycznej.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *