Aktualności

Sposoby oszczędzania energii w domu

rwe.pl

Ceny energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe. Z tego powodu coraz więcej osób podejmuje działania mające na celu obniżenie rachunków za prąd, których skutkiem są zaoszczędzone pieniądze oraz pomoc środowisku.

Na początek warto zakupić miernik poboru energii elektrycznej, ponieważ za jego pomocą można określić ile prądu pobiera dane urządzenie. W każdym pomieszczeniu należy wymienić stare żarówki na energooszczędne. Korzystając z nich można zaoszczędzić nawet 80% energii. Są one w atrakcyjnych cenach, mają długą żywność nawet do 12000 godzin pracy. Ponadto wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne żarówki. Najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlana są żarówki LED, ich żywotność wynosi aż 50000 godzin. Pełną jasność osiągają w ciągu sekundy po włączeniu. Na chwilę obecną są one drogie, ale z roku na rok tanieją.

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym urządzenia AGD pobierają najwięcej prądu. Jednym z nich jest piekarnik, dlatego podczas pieczenia drzwiczki należy otwierać na krótko. Nie zalecane jest także rozgrzewanie piekarnika przed włożeniem potrawy, bo tracimy potem ciepło podczas otwierania drzwiczek. Natomiast piekarnik można wyłączyć kilka minut przed końcem pieczenia, ponieważ będzie utrzymywał temperaturę przez ten czas. Czajnik elektryczny pobiera także dużo prądu, jeśli często gotujemy wodę. Dlatego należy gotować taką ilość wody, ile faktycznie potrzebujemy. Koniecznie trzeba pamiętać o zamkniętym wieczku. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto z niego zrezygnować i zacząć korzystać z czajnika na kuchenkę gazową.

Lodówkę należy ustawić daleko od kuchenki, promieni słonecznych oraz grzejników. Zalecane jest także regularne rozmnażanie lodówki, dzięki temu rachunki za prąd zmniejszymy o 10%. Do lodówki nie można wstawiać ciepłych produktów. Jedzenie z zamrażarki warto rozmnażać w środku, bo pochłania ono ciepło i lodówka zużyje wtedy mniej energii. Podczas dłuższego wyjazdu należy wyłączyć lodówkę i zostawić uchylone drzwiczki. Warto pamiętać o tym, że największymi pożeraczami prądu są stare lodówki, dlatego można pomyśleć o zakupie nowego sprzętu AGD, z klasy energooszczędnej A++ lub lepszej. Zmywarka pobiera także dużo energii elektrycznej, dlatego trzeba wykorzystywać w pełni jej pojemność. Przed włożeniem naczyń do środka należy usunąć z nich resztki jedzenia. Zalecane jest korzystanie z programu ekspresowego, bo zaoszczędzimy wtedy czas i prąd.

W łazience dużo prądu pobiera pralka, dlatego podczas prania należy wykorzystywać pojemność jej bębna. Warto korzystać także z programów ekonomicznych, a przy zakupie sprzętu zwracać uwagę na zużycie energii elektrycznej. Podczas dłuższej nieobecności powinno się odłączać od prądu takie urządzenia jak komputer, telewizor, laptop, modem i wiele innych. W skali roku można zaoszczędzić sporo gotówki.  Pamiętać trzeba także o wyciągnięciu z gniazdka ładowarki po zakończeniu ładowania.

W Polsce istnieje także możliwość zmiany dostawcy prądu. Dlatego warto zapoznać się z ofertą sprzedawców energii elektrycznej i wybrać najlepszą opcję. Proces zmiany jest szybki. Trzeba podpisać tylko umowę wraz z pełnomocnictwem, a nowy dostawca poinformuje dotychczasowego o wypowiedzeniu umowy. Trwa to 30 dni. Oszczędzanie energii elektrycznej ma nie tylko wpływ na nasz portfel, ale także na środowisko naturalne. Dlatego weźmy wyżej wymieniowe sposoby prosto do serca i zastosujmy je!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *