Aktualności

Skąd się bierze smog i jak mu zapobiegać?

smog - przyczyny powstawania smogu

Smog jest zjawiskiem nienaturalnym. Powstał na skutek ludzkich działań. Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, możemy popularyzować publiczne środki transportu, zwiększać obszary „zielone” w miastach lub zmienić standardy piecyków węglowych.

Czym jest smog?

Nazwa smog jest zbitką słów smoke (dym) i fog (mgła). Smog jest zjawiskiem atmosferycznym – zanieczyszczeniem powietrza, które występuje na skutek działań ludzkich. W skład smogu wchodzą szkodliwe związki chemiczne (tlenek azotu oraz tlenki siarki) i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. „PM10 oznacza skrót od nazwy cząstek stałych unoszących się w powietrzu o rozmiarze poniżej 10 mikrometrów. Są drobinkami, które charakteryzuje możliwość przedostawania przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego do krwiobiegu” – mówi ekspert do spraw ekologii i oczyszczania środowiska, Michał Paca.

Przyczyny powstawania smogu

Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Smog rodzi się w korzystnych warunkach terenowych (np. w dolinie otoczonej wzgórzami), pogodowych (brak wiatru, duża wilgoć) i atmosferycznych (zjawisko inwersji powietrza – ciepłe powietrze unosi się nad zimnym).

Zjawisko smogu najbardziej zauważalne jest w terenach mocno zurbanizowanych. Smog może być przyczyną opadów kwaśnego deszczu, który zawiera trujące kwasy. Kwaśne deszcze negatywnie oddziałują na środowisko. Powodują zniszczenia lasów oraz zakwaszania gleby i wód.

Jak zmniejszyć ryzyko występowania smogu?

Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, powinniśmy popularyzować publiczne środki transportu takie jak: tramwaje, metra, autobusy, koleje i rowery miejskie, zwiększać obszary „zielone” w miastach, ograniczać ruch kołowy w centrach miast i stosować nowoczesne technologie w przemyśle. Należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania.

3 Comments

 1. 1

  Wymiana kotła węglowego na pelet / EII PELLETS
  To aż wstyd tak truć nasze powietrze. Sama niebawem stanę się przykładem jak w prosty i w miarę przystępny cenowo sposób można wymienić stary piec węglowy na pelet, abyzapobiec powstawaniu smogu. W lipcu skorzystam z dotacji na kocioł z certyfikatem Ecodesign na pelet EII PELLETS firmy Kostrzewa. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń płynących ze spalania węgla a w zasadzie miału węglowego i mułów (choroby serca, nowotwory itp.). Kocioł serii EII PELLETS przebadany jest w laboratorium przez jednostkę akredytowaną pod względem emisji i prądu co daje mi poczucie zakupu sprawdzonego pieca. Jego parametry i normy w czasie spalania paliwa nie wykraczają poza wskaźnik smogu. Jest to dla mnie cenna informacja, gdyż nie zamierzam w najbliższej przyszłości wymieniać kotła, a w czasie kontroli paliwa nie zapłacę żadnej kary, ponieważ kocioł posiada certyfikat zatwierdzony przez Unię Europejską. Każdy worek peletu (wszystkie klasy) są odpowiednio oznaczone. Ważna informacja jest również taka, że przy spalaniu zarówno taniego i drogiego peletu nie przekracza się norm pyłów, czyli można palić tanio bez przekraczania wskaźnika smogu. O samej firmie Kostrzewa znalazłam informacje o dostępnym i chwalonym serwisie na terenie całej Polski. Poza tym widze ich w czołówce konkursu Top Ten na najlepsze piece EKO, więc myślę, że warto zainwestować w ich kocioł i cieszyć się ogrzewaniem eko przez kupę lat.

 2. 2

  Nowoczesne, ekologiczne kotły na paliwa stałe z oznaczonymi parametrami, normami zatwierdzonymi przez Unię Europejską są szansą dla naszego kraju na odzyskanie zdrowego, czystszego powietrza. Producent Kostrzewa jest jednym z wielu producentów wyżej wspomnianych kotłów, ale na pewno wartym ogromnej uwagi, ze względu na asortyment jaki posiada i solidny stan swoich kotłów. Serwis widzę, że jest na terenie całej Polski i polecany. Kraj pomaga w formie dotacji, więc warto wymienić stary kocioł, który niebawem pewnie się zepsuje na nowy ekologiczny za który nie zapłacimy 100% kwoty. Stan kotłów w naszych polskich gospodarstwach w większości jest zatrważający, ale jak widać możemy to zmienić i ratować nasze wspólne dobro.

 3. 3

  „Przyczyny powstawania smogu
  Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu….
  …Jak zmniejszyć ryzyko występowania smogu?
  Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, powinniśmy popularyzować publiczne środki transportu takie jak: tramwaje, metra, autobusy, koleje i rowery miejskie, zwiększać obszary „zielone” w miastach, ograniczać ruch kołowy w centrach miast i stosować nowoczesne technologie w przemyśle. Należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania.”

  Czytacie się sami? Myślałem, że ktoś przemyślał tekst i politykę ekologiczną, ale po przeczytaniu tego jestem pewien, że nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *