Aktualności

Domowa instalacja wodno-kanalizacyjna

domowa instalacja wodno-kanalizacyjna
fot. mgprojekt.com.pl

Choć na co dzień o niej nie mówimy jej obecność w domu jest niezbędna a jej prawidłowe działanie zapewnia komfort użytkowania budynku.

Sam projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej musi wykonać doświadczony specjalista w tej dziedzinie. Musi być ona perfekcyjne zaplanowana i rozlokowana w sposób odpowiedni dla naszego użytku oraz zgodny z zasadami bezpieczeństwa. Osoba doświadczona w temacie określi jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców na wodę oraz dokona prawidłowego rozlokowania rur, pionów, poziomów oraz podejść kanalizacyjnych. Dobierze też odpowiednie materiały wykończeniowe, które, jeśli są podparte atestami i dobre jakościowo, powinny służyć użytkownikom latami. Wszystkie projekty domów z profesjonalnych pracowni architektonicznych zawierają opracowanie dotyczące instalacji wod-kan.

Jak zbudowana jest instalacja wodno-kanalizacyjna?

Instalacja wodno-kanalizacyjna składa się z zespołu przewodów, złożonych z rur i osprzętu, do którego zaliczają się przewody spustowezawory, którymi przesyłana jest woda a następnie odprowadzane są nimi ścieki. Do osprzętu zalicza się również liczniki oraz tzw urządzenia pomocnicze, typu syfonyurządzenia wentylacyjne, jak również wpusty podłogowepiwniczne, czy też podwórzowe.

Ułożenie i samo rozplanowanie rur powinno odbywać się przede wszystkim zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że rury trzeba układać poniżej kabli elektrycznych oraz rur gazowych. Przy tym rury z wodą ciepłą muszą znajdować się przynajmniej 10 cm nad rurami z wodą zimną. Przewody prowadzi się po ścianie lub też ukrywa w specjalnych ekranach ściennych. Natomiast rury, które ukryte są pod tynkiem umieszcza się w elastycznej, karbowanej osłonie, której zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami oraz naprężeniem. Rury stalowe lub miedziane łączy się poprzez wkręcenie złączki w gwint, rury z tworzyw sztucznych łączy się za pomocą kleju. Wodomierz potrzebny jest na każdym pionie budynku, tak samo jak zawór zamykający i otwierający przepływ wody.

Woda doprowadzana jest do grzejników i punktów poboru w układzie dolnym oraz górnym. W przykładzie instalacji z górnym układem woda ogrzana w kotle przetransportowana jest przewodem do zbiornika na najwyższą kondygnację. Tam rozdzielana jest do poszczególnych pionów zasilających. Natomiast z nich, wprost do grzejników. Ten system prowadzenia rur sprawdza się najlepiej w instalacjach grawitacyjnych z kotłem na paliwo stałe.

W konstrukcji z układem dolnym do transportowania wody potrzebna jest pompa, która utrzymuje właściwe ciśnienie wody. Rury zasilająca oraz powrotna znajdują się najczęściej pod stropem piwnicy, ponieważ muszą być prowadzone obok siebie na najniższej kondygnacji.

Przepływ wody odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy następuje na skutek ciśnienia wytworzonego przez pompę, jest to wówczas obieg wymuszony lub drugi sposób, czyli grawitacyjny, który wymuszany jest przez ciężar wody.

W instalacji wodno-kanalizacyjnej stosuje się rozdzielaczowy lub równoległy, czyli trójnikowy system doprowadzania wody użytkowej do wszelkich urządzeń sanitarnych. W pierwszym przypadku przewód główny zasila rozdzielacz, od którego to prowadzi się osobne przewody do poszczególnych punktów poboru. Rozwiązanie to ma kilka zalet, ale główną z nich jest fakt, że czas montażu jest krótki, ponieważ instalacja ta wymaga tylko kilku połączeń. Natomiast w systemie równoległym na rurach rozprowadzających montuje się trójniki, do których podłącza się podejścia do urządzeń sanitarnych. Odcinki rur łączy się kształtkami, co nadaje instalacji odpowiedni kształt.

Filtry do uzdatniania wody

Dobrym sposobem na uzdatnienie wody użytkowej jest zastosowanie filtrów. Do wyboru mamy filtry mechaniczne oraz węglowe. Pierwsze, chronią wodę oraz elementy instalacji przed dostawianiem się piasku, żwiru i kawałków kamienia kotłowego. Natomiast drugie usuwają chlor, związki organiczne, poprawiają również smak i zapach wody. Bardzo dobre są też wkłady z odwróconej osmozy.

Domowa instalacja wodno-kanalizacyjna to skomplikowana sieć połączeń rur oraz przewodów. Na jaką użytkownik by się nie zdecydował, nawet tą najlepszej jakości, należy ją systematycznie konserwować, pielęgnować oraz uzdatniać wodę środkami do tego przeznaczonymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *