Aktualności, Ochrona środowiska

Kłusownictwo – Leśnicy uwolnili jelenia

kłusownictwo - na ratunek jeleniowi
Fot. Bogusław Dawidziuk, Nadleśnictwo Browsk

Mimo że kłusownictwo jest nielegalne, to wciąż zdarzają się przypadki nielegalnego pozyskania zwierzyny leśnej. Dwa dni temu, 12 września, w Nadleśnictwie Browsk (RDLP w Białymstoku) uratowano z wnyk jelenia.

W okolicach przygranicznej wsi Masiewo pracownik Służby Leśnej nadleśnictwa  otrzymał informację o jeleniu uwięzionym we wnykach ze stalowej linki.

Natychmiastowa akcja polegająca na podaniu środków farmakologicznych, pozwoliła na uwolnienie byka z więzów, a po wybudzeniu, wypuszczenie na wolność.

Znajdowanie w lesie pułapek, zastawionych na dziko żyjącą zwierzynę świadczy o tym, że wnykarstwo jest w dalszym ciągu poważnym problemem. Kłusowanie za pomocą wnyków jest procederem trudnym do wykrycia, bo puste pętle ciężko zauważyć w gąszczu gałęzi. Zwierzę złapane we wnyki nie ma żadnych szans na ucieczkę. Czasem udaje się je uratować – jak w tym przypadku, ale często ginie w męczarniach.

Leśnicy apelują do odwiedzających lasy, by zauważone pułapki i wnyki niezwłocznie zgłaszać do leśników. Znalezione wnyki zostaną zdemontowane, a samo miejsce ich znalezienia będzie patrolowane przez służbę leśną.

Nadleśnictwo Browsk

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *