Aktualności

Dolinki i stawy, czyli tatrzańskie atrakcje

Zakopane / Fot. Sxc.hu
Tatry kuszą stromymi zboczami, piękną przyrodą i malowniczymi dolinami. Liczne szlaki turystyczne pozwalają dotrzeć miłośnikom górskich wędrówek do najpiękniejszych zakątków Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Które rejony tego parku zasługują na szczególną uwagę?

Dolinki tatrzańskie.
Ciekawych dolinek jest w Tatrach sporo, jednak szczególną popularność zdobyły dwie najpiękniejsze: Kościeliska oraz Chochołowska. Najchętniej odwiedzaną jest Dolina Kościeliska, która jeszcze w XIX wieku była… znanym ośrodkiem hutniczym. Dziś ochrona przyrody i pięknych jaskiń jest tu najważniejsza. Turyści mogą tu podziwiać takie perełki, jak Jaskinia Mroźna oraz Jaskinia Mylna, godnym polecenia miejscem jest również Wąwóz Kraków. Po wędrówce doliną można odpocząć w schronisku „Ornak”, które znajduje się na Małej Polanie Ornaczańskiej.
Inny charakter ma Dolina Chochołowska. Jej największą atrakcją są zachowane w rejonie Polany Chochołowskiej szałasy pasterskie oraz słynne Schronisko Chochołowskie – jedno z największych schronisk górskich w polskich Tatrach.

Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów Polskich.
To polodowcowe jezioro jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. W czasie wędrówki do Morskiego Oka można ujrzeć wiele innych tatrzańskich atrakcji. To m.in. słynne Wodogrzmoty Mickiewicza oraz klimatyczne schronisko w Starej Roztoce. Piękne schronisko, mogące się pochwalić długą historią, stoi również nad Morskim Okiem.
Piękne jeziora można podziwiać także w znacznie trudniej dostępnej Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Aby się tam dostać, trzeba pokonać ponad 700 metrów wysokości. Warto, bo to skupisko stawów polodowcowych wraz ze znajdującym się w dolinie schroniskiem turystycznym prezentuje się naprawdę wspaniale. W pobliżu doliny koniecznie trzeba odwiedzić Wielką Siklawę – potężny wodospad na potoku Roztoka, który wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego. Sama Siklawa ma 70 metrów wysokości i jest najwyższym wodospadem w Tatrach.

Idealną bazą wypadową w Tatry jest największy ośrodek turystyczny leżący u ich stóp, czyli Zakopane noclegi można znaleźć również w licznych schroniskach górskich, z których najważniejszymi są te nad Morskim Okiem oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *