Aktualności

Ładowacze czołowe czym są i czy warto w nie inwestować?

Fot. Asprim.pl
Ładowacze czołowe są konstrukcjami zbudowanymi z profili stalowych. Dodatkowo wyposażono je w oprzyrządowanie robocze oraz narzędzia, które pozwalają na wykonanie szeregu prac rolniczych, ale też leśniczych czy związanych z gospodarką komunalną. Maszyny te z powodzeniem można zamontować do ciągnika rolniczego.

Elementem roboczym ładowacza czołowego jest wysięgnik z czerpakiem zamocowanym jednym końcem do wspornika, który przykręcony jest do ciągnika. W trakcie załadunku wysięgnik opuszcza się i unosi za pomocą siłowników hydraulicznych. Im młodsza konstrukcja ładowacza czołowego, tym jest ona prostsza w obsłudze i bardziej funkcjonalna. Warto wiedzieć, że wiele firm oferuje również ciągniki, które fabrycznie wyposażone są już w ładowacz czołowy. Ich atutem jest inna budowa kabiny. Zapewnia ona bardzo dobrą widoczność podczas pracy z ładowaczem. Wyposażenie traktora we wspomniane wcześniej urządzenie całkowicie zmienia jego przeznaczenie. Zyskuje on w ten sposób zalety ładowarki czy koparki. Zwiększa się więc jego funkcjonalność a przy niektórych pracach również efektywność.

Szeroka gama oprzyrządowania

Na rynku dostępne są różne warianty oprzyrządowania roboczego, które pozwalają na uzyskanie dużej wszechstronności naszej maszyny. Ładowacz czołowy z powodzeniem wyręcza człowieka przy podnoszeniu, przemieszczaniu czy transportowaniu ładunków, dzięki zastosowaniu łyżki, wideł czy chwytaków lub szczypiec. Dzięki temu, że maszyna ta występuje w wielu rozmiarach bez problemu zamontujemy ją do większości traktorów wykorzystywanych we współczesnym rolnictwie. Zastosowanie z kolei nowoczesnych technologii powoduje, że zmiana konkretnych systemów roboczych jest łatwa i zajmuje dosłownie kilka chwil. Bez problemu zatem możemy wykonywać kilka prac jedna po drugiej, zyskując tym samym na efektywności i skuteczności.

Przed zakupem ładowacza czołowego warto sprawdzić cenę poszczególnych elementów dodatkowych a także takie kwestie jak szybki montaż i demontaż konkretnych podzespołów, wyposażenie w elementy robocze (np. czerpaki do materiałów sypkich i do okopowych, widły do palet, hak do materiałów workowanych itp.). Warto też wiedzieć, że niektóre urządzenia tego typu dodatkowo posiadają również hydraulikę trzysekcyjną. Ma to znaczenie wówczas, gdy chcemy zamontować na nich np. chwytaki do kiszonki czy balotów słomy.

Są też wady …

Jak każda maszyna rolnicza ładowacz czołowy ma wiele zalet ale też wady. Zaliczyć możemy do nich m.in. przyspieszone zużycie niektórych zespołów traktora np. sprzęgło czy przednia oś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *