Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

OSZCZĘDZAJMY ENERGIĘ W KAŻDYM DOMU

fot. Ministerstwo Środowiska
fot. Ministerstwo Środowiska

fot. Ministerstwo Środowiska

Chcemy oszczędzać energię, ale nie zawsze wiemy, jak to skutecznie robić – wynika z badań Ministerstwa Środowiska na temat świadomości ekologicznej Polaków. Dlatego przygotowaliśmy kampanie informacyjne dotyczące oszczędzania energii i budownictwa energooszczędnego. Wczoraj, na konferencji prasowej, podsumowano ich dotychczasowe efekty.

Polskie gospodarstwa domowe pochłaniają 31% energii, jaką zużywa cały kraj. Blisko 70% tej energii to zapotrzebowanie na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska, Polacy chcieliby oszczędzać, ale nie wiedzą, jak to robić skutecznie. Dlatego w latach 2013-2014 przeprowadzono kampanie informacyjne, których celem było edukowanie na temat sposobów oszczędzania energii oraz budownictwa energooszczędnego. Projekt „Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, włączając ideę domów przyjaznych środowisku” został dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Polak tym bardziej oszczędza ciepło

Ogrzewanie stanowi największy koszt związany z utrzymaniem mieszkań i domów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że codzienne czynności mogą pomóc w oszczędzaniu. W kampanii „Polak tym bardziej oszczędza ciepło” Stanisław Tym prezentuje w filmach promocyjnych kilka prostych czynności pozwalających oszczędzać. Nagrania emitowano w stacjach telewizyjnych. Zobaczyło je prawie 31 mln widzów.

Dom, który dla mnie oszczędza

Kampania dotyczy budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Chodzi o to, aby osoby decydujące się na budowę domu – co często jest życiową inwestycją przewidzianą na wiele lat – nie musiały borykać się z kosztami związanymi z energią na ogrzewanie, której ceny rosną z roku na rok.

W ramach kampanii przekonywano Polaków, że dom może oszczędzać dla swoich mieszkańców. „Dom, który dla mnie oszczędza” to hasło, na którym oparto scenariusze filmów promocyjnych oraz kampanię w prasie i w Internecie.

Strona internetowa kampanii (www.oszczedzam-energie.pl) to miejsce, w którym zgromadzono szereg informacji przydatnych dla osób planujących budowę domu – artykuły dotyczące budynków energooszczędnych i pasywnych znajdują się w zakładce „baza wiedzy”. Na jednej z podstron umieszczono kalkulator, który w prosty sposób pozwala przeliczyć, ile można zaoszczędzić w ciągu roku na energii potrzebnej do ogrzewania – jeśli będziemy budowali energooszczędnie.

W ramach projektu powstała także aplikacja mobilna 3D „Dom, który oszczędza”. Przygotowano ją w technologii Augmented Reality. Aplikacja umożliwia zaprojektowanie domu energooszczędnego lub pasywnego oraz oblicza wysokość rocznych oszczędności na energii do ogrzewania i wentylacji w porównaniu do budynków standardowych. Aplikacja będzie działała na urządzeniach z systemem iOS oraz Android.

NFOŚiGW – także wspiera energooszczędność

Programy wspierające i edukujące o energooszczędności prowadzi także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należą do nich m.in.:

  • dopłaty do domów energooszczędnych,
  • LEMUR – energooszczędne budynki użyteczności publicznej,
  • Bocian – rozproszone, odnawialne źródła energii,
  • Prosument – dofinansowanie mikroinstalacji OZE.

Zobacz prezentację PROGRAMY RESORTU ŚRODOWISKA WSPIERAJĄCE EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ I BUDOWNICTWO PASYWNE

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *