Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

„DETEKTOR” W LASACH PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ

bomby w Puszczy Sandomierskiej
fot. Arch. Nadleśnictwa Mielec / Lasy Państwowe
bomby w Puszczy Sandomierskiej

fot. Arch. Nadleśnictwa Mielec / Lasy Państwowe

Ponad sześć ton bomb wydobyto z ziemi w lasach na terenie nadleśnictw Mielec i Tuszyma (RDLP w Krośnie).

Akcja pod kryptonimem „Detektor” przeprowadzone 12 marca na terenie nadleśnictw pozwoliły zabezpieczyć niewybuchy i niewypały pozostające wciąż w lasach jako śmiercionośne pamiątki II wojny światowej i poligonu, który tu przez wiele lat funkcjonował.

Efektem akcji było wydobycie z ziemi, zabezpieczenie i przewóz do detonacji ponad sześciu ton bomb i innych niebezpiecznych materiałów. Wśród znalezionych niewybuchów znaleziono m.in. 49 bomb lotniczych o wadze po 100 kg każda, cztery bomby po 250 kg, dwa pociski moździerzowe, jeden granat i kilkadziesiąt sztuk amunicji.

– Strażnicy leśni od jakiegoś czasu zauważają rozkopane miejsca w lesie, świadczące o tym, że poszukiwacze złomu lub osoby chcące wejść w posiadanie materiałów wybuchowych dokonywały celowych poszukiwań – wyjaśnia Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie. – Głównym celem tych akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w lasach, ale też zapobieżenie nielegalnemu obrotowi materiałami wybuchowymi.

We wspólnych działaniach udział wzięli funkcjonariusze Straży Leśnej nadleśnictw Mielec i Tuszyma, policjanci z Komendy Powiatowej z Mielca, saperzy i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzochowa.

EDWARD MARSZAŁEK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W KROŚNIE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *