Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Sokoły pustułki konkurują z bocianem z gniazda w Przygodzicach

sokół pustułka - bocian - gniazdo
fot. J.M.Garg / Wikipedia

Pierwszy bocian zasiedlił gniazdo bocianie w Przygodzicach, znane z transmisji online na stronie www.bociany.ec.pl. Internetową sławą musiał się podzielić z parą sokołów pustułek, które tego samego dnia rano puste gniazdo wybrały na miejsce swych godów.

Bocian zasiedlił gniazdo w Przygodzicach (k. Ostrowa Wielkopolskiego) w niedzielę 5 kwietnia – poinformował Paweł T. Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i koordynator projektu „Blisko bocianów” z Przygodzic.

Pojawił się tam już tydzień wcześniej (29 marca), ale zaledwie na 20 minut. Kolejne krótkie odwiedziny miały miejsce w środę (1 kwietnia).

„Do 5 kwietnia bocian +przetrzymał+ swoich fanów, którzy nie mogli się doczekać stałego zajęcia tego wyjątkowego gniazda. Pojawił się tu dopiero, gdy para sokołów pustułek zaczęła mu kraść show, odbywając przed kamerą gody rankiem 5 kwietnia” – relacjonuje Paweł T. Dolata.

„Przysłowie mówi: natura nie znosi pustki – dodaje przyrodnik. – Pod nieobecność bocianów na przekazie www.bociany.ec.pl cieszyliśmy się wizytami wróbli, gołębi grzywaczy i sierpówek oraz najczęściej kawek na gnieździe. Choć te ostatnie podkradają z gniazda gałązki, ale niech mają ? budują z nich swoje gniazdo, a bociany szybko doniosą nowe”.

Paweł T. Dolata zauważa, że do tych ptaków obserwatorzy byli już przyzwyczajeni, ale w świąteczny poranek 5 kwietnia Jadwiga Wójcik z Krakowa sfotografowała na gnieździe gody pary sokołów pustułek.

Te ptaki drapieżne jeszcze kilka razy obserwowano na ekranie, choć pojedynczo: albo pojawiał się barwny, ceglasto-szarobłękitny, i nieco mniejszy samiec, albo ciemnobrązowa samica. Co więcej, zaobserwowano, że pustułka odgoniła kawkę od widocznego w rogu obrazu z kamery otworu budynku Urzędu Gminy.

„Takie zachowanie daje szansę, że te właśnie niszę sokoły wybrały sobie na swoje miejsce lęgowe, że >>bociania<< kamera będzie jako >>bonus<< pokazywała sokoły” – zaznacza Paweł T. Dolata.

Przyrodnik zauważa, że lęgi pustułek w samych Przygodzicach nie były dotychczas znane lokalnym ornitologom, choć sokoły te zamieszkują sosnowy lasek w pobliskim Pardalinie już od lat 60.

„Prawdopodobnie pojawienie się pustułek w Przygodzicach jest objawem notowanego w całej Polsce i Europie procesu przenoszenia się tego gatunku z krajobrazu rolniczego do miast. Od kilkudziesięciu lat ptaki te są ciekawym elementem przyrody polskich miast. W najbliższym Przygodzicom Ostrowie Wielkopolskim są regularnie notowane od roku 2000” – zauważa.

„Obserwatorzy gniazda nie zdążyli się w wielkanocną niedzielę nacieszyć obserwacjami pustułek i szansą na ich lęg w pobliżu, gdy o godz. 18.00 na gnieździe pojawił się bocian. Pierwszy odnotował go i sfotografował na obrazie kamery Władysław Krejner z Warszawy. Bocian spędził na gnieździe noce z 5 na 6 i z 6 na 7 kwietnia, porządkuje gniazdo, donosząc nowe gałęzie. Zapewne więc zasiedli gniazdo na ten sezon. Czy to on, czy ona, dowiemy się być może po przylocie drugiego ptaka – porównanie ich wyglądu i zachowania może to wyjaśnić” – opowiada Dolata.

W latach 2006-2009 dorosłe ptaki pod kamerą nie były oznakowane. Jednak dzięki analizie szczegółów upierzenia (a dokładnie ciemnej prędze na jednym piórze ogona, czyli sterówce) przez Světlanę Vránovą z Czech wiadomo, że samcem w trzech pierwszych sezonach (2006-2008) był ten sam „Dziedzic”. W latach tych gniazdo opuściło odpowiednio troje, dwoje i czworo jego potomków – opowiada ornitolog.

Projekt internetowej obserwacji bocianów białych w Przygodzicach „Blisko bocianów” realizuje Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wraz z Gminą Przygodzice oraz firmą TKTelekom S.A. Projekt ruszył wiosną 2006 r. Jego celem jest zaznajomienie internautów z gatunkiem bociana białego. Monitorowane gniazdo znajduje się na podstawie na kominie dawnej kotłowni przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach, koło parkingu przy drodze krajowej nr 11.

Codziennie stronę www.bociany.ec.pl odwiedza 2-3 tys. osób, a to dopiero początek sezonu. Bocianią rodzinę z Przygodzic obserwowało już w sumie kilka milionów miłośników przyrody z ok. 200 krajów, w tym bardzo egzotycznych. W specjalnym konkursie internauci nadali internetowym bocianom imiona: Przygoda i Dziedzic (gdyż gniazdo w Przygodzicach znajduje się tuż przy dawnym majątku ziemskim, należącym m.in. do wielkopolskiej linii słynnego rodu książąt Radziwiłłów). (PAP)

zan/ mrt/
Źródło: PAP – Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *