Aktualności, Promowane

Segregacja odpadów – czy muszę kupić pojemniki na odpady?

pojemniki na odpady
Niebieski pojemnik na papier .fot. Eco-Market.pl / materiały partnera

Dnia 1 lipca 2013 roku weszła w życie tzw. nowa „Ustawa Śmieciowa”, która nałożyła na gminy i właścicieli posesji nowe obowiązki związane z wywozem nieczystości. Celem zmian w prawie jest wzrost ilości odzyskiwanych i ponownie zagospodarowywanych odpadów. Prezentujemy, krótki poradnik, który pozwoli Ci odnaleźć się w gąszczu zawiłych regulacji.

Podstawowe postanowienia dotyczące sposobu utrzymania czystości w gminach reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2013 poz. 1399 z późn. zm.). Szczegółowe postanowienia, np.: odnośnie wysokości i sposobu pobierania opłat ustala gmina samodzielnie.

Czy muszę segregować śmieci?

Ustawa nie nakłada takiego obowiązku na właściciela czy mieszkańców nieruchomości. Są oni zobowiązani do wypełnienia deklaracji, w której sami określają sposób zbiórki odpadów – selektywny bądź nieselektywny. Jeśli mieszkańcy decydują się na zbiór nieselektywny, wówczas jest to związane zazwyczaj z obowiązkiem uiszczania wyższej opłaty za wywóz śmieci.

Ile zapłacę za wywóz segregowanych śmieci?

Wysokość opłat za wywóz odpadów ustalana jest przez poszczególne gminy. Opłata za odbiór odpadów z konkretnej nieruchomości uzależniona jest zwykle od ilości zamieszkujących nieruchomość osób.

Czy muszę kupić pojemniki na odpady?

Zgodnie z ustawą to na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek zaopatrzenia posesji w odpowiednie pojemniki na odpady oraz utrzymania ich w należytym stanie (konserwacja, czyszczenie). Ustawa jednak nie precyzuje, że musi być to zakup pojemników, można je pozyskać również poprzez dzierżawę lub leasing. W wielu gminach w praktyce wygląda to tak, że kontenery na odpady dostarcza firma odbierająca śmieci, a dzierżawa pojemników wliczona jest w koszt odbioru odpadów. – Niektóre gminy, obeszły ten problem, dostarczając mieszkańcom nieruchomości worki na odpowiednie odpady. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Klienci i tak zwykle zmuszeni są do zakupu kontenera, gdyż składowanie śmieci w worku, na zewnątrz, przy deszczach, wiatrach, minusowej temperaturze czy 30-stopniowych upałach nie należy do najprzyjemniejszych i najrozsądniejszych. Nie mam tu na myśli wyłącznie estetyki, ale także higieniczność składowania odpadów – mówi Lech Nitecki ze sklepu internetowego Eco-Market.pl.

Jakie pojemniki na jakie odpady?

W całym kraju przyjęto jednakowe oznaczenia kolorystyczne dla poszczególnych rodzajów odpadów, i tak:

  • pojemniki czarne – służą do składowania odpadów komunalnych: resztek jedzenia, odpadów higienicznych, zużytych pieluch oraz odpadów, których nie da się wyselekcjonować;
  • pojemniki i worki żółte – wyrzucamy do nich plastikowe opakowania, folie, styropian, opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach;
  • pojemniki i worki niebieskie – służą do składowania makulatury (papieru, kartonu, tektury);
  • pojemniki i worki zielone – wyrzucamy do nich szkło ? kolorowe i białe;
  • pojemniki i worki brązowe – służą do składowania odpadów biodegradowalnych (liści, trawy, obierków z warzyw i owoców);
  • pojemniki różowe – wyrzucamy do nich puszki po konserwach i napojach.

Jak duże pojemniki kupić?

Rozmiar pojemników uzależniony jest od liczy osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Zwykle to gmina określa jak duży pojemnik przynależy danej liczbie osób. Takie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej gminy.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *