Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

wilga zwyczajna
Wilga zwyczajna / fot. Pawel Ryszawa / WIkipedia
wilga zwyczajna

Wilga zwyczajna / fot. Pawel Ryszawa / WIkipedia

W najbliższy weekend obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

W najbliższy weekend obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Z tej okazji w miejscowości Kuźnica (Półwysep Helski) odbędzie się piknik naukowy z obserwacją ptaków, grami terenowymi i warsztatami przyrodniczymi – informuje organizator, Fundacja Akcja Bałtycka.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) obchodzimy od 2006 r. z inicjatywy Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS).

Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, w czasie których popularyzują wiedzę na temat ptasich migracji i potrzebę ich ochrony.

Hasło tegorocznych Światowych Dni Ptaków Wędrownych brzmi „Energia – uczyńmy ją bezpieczną dla ptaków”.

Od 2013 r. w obchody tego święta włączyła się Akcja Bałtycka. W tym roku organizuje Piknik Naukowy, który odbędzie się w sobotę i niedzielę (9-10 maja) na plaży przy wejściu Kuźnica nr 29 (Półwysep Helski). Do imprezy dołączyły się organizacje pozarządowe, parki krajobrazowe i nadleśnictwo.

W programie tegorocznych obchodów przewidziano Piknik Naukowy, połączony z obserwacją ptaków. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie też kącik malucha, „strefa edu” ze stoiskami organizacji i instytucji zajmujących się badaniem i ekologią ptaków oraz ochroną przyrody. Na stoiskach będą czekały ciekawostki z życia ptaków, zagadki ornitologiczne i liczne konkursy. Odbędzie się kiermasz rękodzieła przyrodniczego oraz pokazy obrączkowania ptaków.

Podczas święta można będzie wziąć udział w grach terenowych „Wędruj z rudzikiem”, „Leśny plac zabaw” (czyli alternatywne poznawanie lasu) i „Tropimy ptaki”.

Odbędą się również warsztaty przyrodnicze z oznaczania piór i wypluwek, na temat sów krajobrazu rolnego oraz zajęcia rękodzielnicze.

Zaplanowano wycieczki ornitologiczne z przewodnikiem: „Przyroda Mierzei Helskiej” (na Uroczysko Każa), „Spacer po okolicach Kuźnicy”, „Co w lesie piszczy” (Kuźnica) oraz „Port w Jastarni i Torfowe Kłyle”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zan/ mrt/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *