Aktualności, Promowane

Jak prawidłowo segregować odpady?

segregowanie odpadów
fot. EkoLab.pl / materiały prasowe

Od dłuższego czasu bardzo głośno jest o potrzebie ochrony środowiska całej naszej planety. Przez wysoki wzrost demograficzny eksploatacja zasobów naturalnych znacznie się zwiększyła. Złoża wielu związków przydatnych do życia powoli wyczerpują się, a co za tym idzie cierpi cały biosystem. Ludzie, jako istoty inteligentne, nauczyli się przetwarzać bogactwa planety na swoje potrzeby i produkować drobiazgi przydające się w wielu dziedzinach życia. W związku z tym, odpady powoli nie mają gdzie się podziać.

Dziś stoimy przed prawie faktem dokonanym. Śmieci są i będą. Trzeba nauczyć się radzić sobie z nimi i nie pozwolić na to, by zawładnęły naszym życiem, zdrowiem i terenem. Światowe organizacje ochrony środowiska poprzez nagłośnienie problemu, doprowadziły do ustanowienia przepisów regulujących cały proces zarządzania odpadami – od ich segregacji, przechowywania do przetwarzania lub utylizowania.

Bardzo istotny jest zatem fakt, aby w prawidłowy sposób segregować odpady. Dzięki temu zanieczyszczenia powstałe na skutek ich rozkładu nie będą zagrażały glebie oraz wodzie. Dbanie o środowisko powinno być bardzo ważną kwestią dla każdego człowieka, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowe segregowanie odpadów.

Do czego więc służą te kolorowe pojemniki postawione przez samorząd gminny pod blokiem lub w centralnych miejscach w wiosce? Do wszystkich kontenerów należy wrzucać odpady, zważając na ich przeznaczenie.

Niebieski kosz służy do gromadzenia papieru. Można tutaj wrzucać wszelkie papierowe i tekturowe opakowania, gazety, zadrukowane kartki, papier pakowy, książki, zeszyty, czyste torby papierowe. Uwaga: nie można wrzucać do tego kontenera: zużytego papieru toaletowego i chusteczek higienicznych, papieru mokrego i zabrudzonego tłuszczem lub farbą, tapet, papierowych opakowań po materiałach budowlanych, zabrudzonych naczyń jednorazowych, pieluch, ubrań ani podpasek.

Do żółtego kontenera należy wrzucać tworzywa sztuczne i metale, takie jak: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, opakowania wielomateriałowe (kartoniki po mleku i sokach), plastikowe reklamówki i torby, aluminiowe puszki, folię aluminiową, puszki po rzeczach spożywczych, kapsle, zakrętki do słoików, metale kolorowe. Nie należy łączyć powyższych przedmiotów z takimi jak: pełne pojemniki plastikowe, zabawki, opakowania po lekach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po olejach silnikowych.

Zielony pojemnik służy do gromadzenia szkła kolorowego, czyli butelek i słoików po napojach i żywności. Nie jest konieczne mycie ich przed wyrzuceniem. Nie należy wrzucać do tego kontenera: ceramiki, szkła okularowego, żaroodpornego, zniczy z woskiem, żarówek, reflektorów, luster, szyb okiennych, monitorów, termometrów, opakowań po lekach i rozpuszczalnikach.

Odpady roślinne, takie jak resztki jedzenia, obierki po ziemniakach oraz innych warzywach należy wrzucać do specjalnie przygotowanych do tego, zamkniętych pojemników.

Śmieci o wielkim gabarycie, takie jak na przykład stare meble zostają odbierane i przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów. Firmy zajmujące się przetwarzaniem śmieci, mogą skorzystać z  wszechstronnej pomocy od Ekolab w zakresie dostosowania swojej działalności do założeń prawnych oraz zasad ochrony środowiska.

Należy pamiętać o tym, iż istnieją jeszcze rzeczy, których nie należy łączyć z pozostałymi śmieciami, gdyż stanowią szczególne zagrożenie dla środowiska, są to: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, odpady po żrących chemikaliach, zużyte świetlówki, zużyty sprzęt AGD i RTV. Te śmieci można oddać do specjalnych punktów w wyznaczonych sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), zorganizowanym przez gminę.

Firmy zajmujące się ochroną środowiska, takie jak Ekolab, pomagają również firmom poprzez analizę próbek wód i gleby, a także różnego rodzaju pomiary m.in. hałasu w środowisku, emisji zanieczyszczeń czy pomiary Środowiska pracy.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *