Aktualności, Eko regiony, Ekologia, Wydarzenia

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY ŚWIĘTUJE 60-LECIE

Dolina Pięciu Stawów / fot. Shalom Alechem, Wikipedia

Uroczysta gala w Teatrze Witkacego i wernisaż wystawy plenerowej w Kuźnicach – tak wygląda oficjalna część jubileuszu 60-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego, w której udział bierze Piotr Otawski, Główny Konserwator Przyrody.

W ramach roku jubileuszowego organizatorzy zaplanowali szereg imprez. Na początku roku otwarto w Zakopanem wystawę „Kozica – żywy symbol Tatr”, która następnie ruszyła w roczną podróż po Polsce. W okresie wakacyjnym przewidziano m.in. wycieczki w Tatry z pracownikami Parku i piknik edukacyjny na Równi Krupowej w Zakopanem. Jesienią odbędą się dwie konferencje naukowe: we wrześniu „Nauka Tatrom”, a w listopadzie – „Bibliografia tatrzańska”. W grudniu zostanie otwarte zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej. Szczegółowy program obchodów 60 urodzin Parku można znaleźć tutaj.

Dziś Tatrzański Park Narodowy zaprasza do Kuźnic na wystawę „60 lat ochrony Tatr” przypominającą wydarzenia poprzedzające utworzenie Parku i jego historię.
Unikalne nie tylko w skali kraju i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały odkryte na przełomie wieków XVIII i XIX. Prace uczonych, którzy tu dotarli, wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko okazało się też, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony. Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego na świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Z różnych jednak powodów, m.in. własnościowych i finansowych, idea parku narodowego przez dziesięciolecia nie została zrealizowana. Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność 1 stycznia 1955 roku. Jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

1 Comments

  1. 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *