Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

LAS DAJE PRACĘ

las - odnawianie lasu
Odnawianie lasu / fot. Sławomir Kowalczyk, Lasy Państwowe
Ruszyły prace przy odnowieniu lasu w Nadleśnictwie Giżycko. Już wkrótce na ok. 27 ha będzie rosło tam ponad 206 tys. młodych drzew.

W większości do posadzenia zaplanowano sosnę i świerka, które są głównymi gatunkami lasotwórczymi w tych stronach. Nie zabraknie również i innych gatunków drzew: olszy czarnej, dębu, brzozy, jarzębu oraz lipy, które będą cennymi dodatkami w odnawianych drzewostanach. Sadzonki drzew pochodzą ze szkółki Nadleśnictwa Giżycko oraz z niedawno otwartej szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Suwałki.

Prowadzenie prac odnowieniowych jesienią pozwala skrócić czas pomiędzy wyrębem drzew, a ich ponownym odnowieniem (w Polsce ustawowo wynosi on maksymalnie pięć lat). W tym właśnie okresie prac związanych z odnawianiem upraw leśnych jest całkiem dużo. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować glebę, posadzić sadzonki i zabezpieczyć je przed zgryzaniem, najczęściej przez zwierzynę są ogryzanie sadzonki sosny, jodły, świerku, jesionu, dębu i klonu.

Dwie z ostatnich wymienionych prac (posadzenie i zabezpieczenie) można wykonać jesienią.

Ustawa o lasach nakazuje dbanie o zachowanie stabilności drzewostanów i ciągłości ich rozwoju. Na miejscu każdego wyciętego drzewa musi być posadzonych kilka nowych, z których przynajmniej jedno docelowo zastąpi wycięte drzewo.

Do prac związanych z odnawianiem lasu są zatrudniani pracownicy sezonowi, co w województwach takich jak warmińsko-mazurskie ma duże znaczenie. Stopa bezrobocia w tym województwie wynosi aż 16,2 proc. (w Polsce średnie bezrobocie wynosi 10 proc.). Tylko w powiecie piskim, należącym do warmińsko-mazurskiego, bez pracy jest ponad 27 proc.

Dlatego dla wielu mieszkańców Orzysza i okolicznych wsi, jesienne prace leśne są jedynym źródłem dochodów lub przedłużeniem sezonu pracy, zaczynającym się tuż po zakończonym już sezonie turystycznym.

SŁAWOMIR KOWALCZYK, NADLEŚNICTWO GIŻYCKO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *