Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Czynna ochrona puchacza

ochrona puchacza - puchacz
Puchacz / fot. Softeis, WIkipedia
9 października 2015 r. zamontowano sztuczną platformę gniazdową dla puchacza. Z inicjatywą wystąpiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, która zrealizowała działanie dzięki współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Ośno Lubuskie.

Gniazdo powstało w rewirze lęgowym ptaków, które do tej pory gniazdowały bezpośrednio na ziemi. Dzięki instalacji gniazda na drzewie, uda się najprawdopodobniej zminimalizować ryzyko straty lęgów puchaczy, w skutek drapieżnictwa ssaków czy ptaków krukowatych.

To już 14 sztuczne gniazdo jakie powstało w lasach województwa lubuskiego w celu poprawy skuteczności ochrony populacji puchacza w regionie. Projekt realizowany jest od roku 2009 przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w ścisłej współpracy z administracją Lasów Państwowych – Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze.

Puchacz jest największą sową Europy. Samica osiąga wagę 2-4 kg i około 70 cm wysokości, przy rozpiętości skrzydeł do 180 cm. W Polsce puchacz jest gatunkiem skrajnie nielicznym lęgowym. Szacuje się że w całym województwie lubuskim gniazduje zaledwie do 12 par tego gatunku.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *