Aktualności, Ochrona środowiska

Leśnicy znaleźli potrąconego bielika

ranny bielik owinięty w koc
Fot. R. Staszewki, Tomasz Hapka / Lasy Państwowe

Ranny bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Dżawat na terenie Nadleśnictwa Warcino (RDLP w Szczecinku). Przez kilka dni pozostanie pod obserwacją leśników.

Pracownicy leśnictwa Gałęzowo, jednego z terenu Nadleśnictwa Bytów, zauważyli rannego bielika. Ptak leżał w pobliżu drogi. Prawdopodobnie birkut, bo tak brzmi regionalna nazwa bielika, żerował na padlinie w pobliżu drogi, spłoszył się i uderzył w ciężarówkę. Leśnicy przewieźli skrzydlatego drapieżnika do ośrodka dla ptaków drapieżnych. Zapewniają, że będę informować o dalszych losach bielika.

Ostatnio Lasy Państwowe informowały o bardzo wyziębionym i osłabionym bieliku, który trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn. Na szczęście ptak nie miał urazów mechanicznych. Najprawdopodobniej poobijał się o drzewa, a duży mróz spotęgował osłabienie.

Bielik to największy ptak szponiasty bytujący w Polsce. Nazwa tego króla przestworzy wzięła się od jego płowej, jasnej szyi i białego ogona. Duży dziób i okazałe szpony wykorzystuje do chwytania ofiary spod powierzchni wody. Spotkać go możemy przez cały rok, zimą jednak częściej, gdyż penetruje większy teren w poszukiwaniu pożywienia.

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *