Aktualności

Segregacja śmieci w szkołach

segregowanie śmieci - recykling
fot. ibd-wt.de/pl

W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładziony jest na ekologię. W szkołach dzieci uczą się segregowania śmieci i dowiadują się, co można zrobić np. z butelki PET. Niektóre ze szkół idą także o krok dalej i wprowadzają praktyczne działania uczące dzieci mądrego gospodarowania odpadami.

Teoria

W szkołach podstawowych dzieci niemal każdego roku mają specjalną lekcję dotyczącą segregacji śmieci i recyklingu. Dzięki temu maluchy przychodząc do domu uczą również rodziców jak dbać o środowisko. Choć to wydaje się dziwne, w przypadku edukacji ekologicznej bardzo często właśnie dzieci uczą dorosłych jak działa segregacja śmieci, a nie na odwrót. Dodatkową zaletą takich lekcji są gadżety, które trzymują uczniowie pozwalające na lepsze i efektywniejsze działania związane z recyklingiem. Wśród nich są min. plany lekcji czy zakładki z listą materiałów, które można wrzucać do poszczególnych pojemników na segregowane odpady. W ten sposób szkoła edukując dzieci przyczynia się również do edukacji dorosłych.

segregowanie śmieci - recykling

fot. ibd-wt.de/pl

Praktyka

Wiele szkół nie kończy tylko na przekazywaniu teoretycznej wiedzy na temat segregacji śmieci. Często organizowane są także wycieczki do wyspecjalizowanych punktów, gdzie segregowane i przerabiane są odpadki. Dzieci mogą zobaczyć wielkie maszyny zmieniające makulaturę w papier czy puszki w folię aluminiową. Mają możliwość podziwiana specjalistycznych urządzeń, które nawijają folię, papier czy inny materiał na ogromne rolki (więcej na ten temat ibd-wt.de/pl). Poza wycieczkami organizowane są również specjalne imprezy mające na celu przybliżenie tematyki segregacji odpadów dzieciom oraz ich opiekunom. Każdego roku organizowany jest „Dzień sprzątania świata”, kiedy to uczniowie zbierają śmieci w lasach i parkach. Wiele szkół wprowadziło również dni zbiórki makulatury. Dzieci przez miesiąc zbierają w domach stare książki, czasopisma czy ulotki i w wyznaczonym terminie oddają je do skupu. Zarobione w ten sposób pieniądze wykorzystują na potrzeby klasowe. Takie działania pokazują tym młodym ludziom, że selektywna zbiórka odpadów może mieć wymierne skutki.

W przypadku działań proekologicznych bardzo często pojawia się problem edukacji dorosłych. Jednakże dzięki dzieciom staje się to o wiele łatwiejsze. Dlatego warto postawić na edukację maluchów, być może to one nauczą rodziców jak dbać o środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *