Aktualności, Promowane

Symbole na zamiennikach. Jak odczytać jakość części samochodowych?

droga - samochody

Zakupienie zamienników oryginalnych części samochodowych wcale nie musi oznaczać, że posłużą one krócej lub będą niedopasowane. Gdy wybieramy takie komponenty, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na ich jakość. W tym pomogą nam oznaczenia w formie symboli.

Oznaczenia na częściach samochodowych są wynikiem Jednolitego Systemu Informowania o Jakości Części przedstawionego przez Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych. Mowa o tak zwanych przepisach GVO obowiązujących w Europie, w tym w Polsce.

System zakłada stosowanie symboli takich jak O, Q, P, PJ, PC, PT, Z i ZJ dla oznaczeń części oryginalnych, zamiennych o porównywalnej jakości z oryginałami, a także pozostałych zamienników. Jak je odczytywać?

Oryginalne części zamienne – O, OE lub Q

Do oznaczenia części oryginalnych stosuje się zasadniczo trzy główne symbole. Są to symbole O (lub OE) oraz Q. Część oryginalna w oznaczeniu O czy OE to taka, na której znajduje się oznaczenie logo producenta.

Z kolei część oznaczona jako Q to taka sama część pod względem jakości wykonania, ale bez logo producenta. Wobec tego możemy bez ryzyka kupować części oznaczone jako Q, gdy nie zależy nam na tym, aby znajdowało się na nich logo producenta. Gdy chcemy kupić takie Ford części Warszawa jest jednym z miast, gdzie je znajdziemy.

Części zamienne o porównywalnej jakości – P, PJ, PC, PT

Symbole rozpoczynające się od litery P oznaczają części zamienne o porównywalnej jakości z oryginałami. Oznacza to, że mają działać podobnie jak oryginały, ale nie muszą być produkowane z tych samych materiałów i w tej samej technologii. Takie podzespoły określa się literą P.

Oznaczenia PC oraz PT stosuje się do części posiadających dodatkowe certyfikaty, na przykład nadane przez brytyjski Institute Thatcham, hiszpańskie Centro Zaragoza czy niemiecki TÜV. Części PJ są z kolei szczególnie polecane przez dystrybutora.

Zamienniki – Z

To z kolei najtańsze części samochodowe, które nie posiadają żadnych badań oznaczających, że są one porównywalne z oryginałami. W związku z tym mają tak niskie ceny, ale mogą być również mniej wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *