Promowane

Jaki koszt instalacji fotowoltaicznej?

panele fotowoltaiczne

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jej mocy i typu. Znaczenie ma także miejsce montażu czy rodzaj i jakość poszczególnych elementów systemu. Sprawdziliśmy, jaki koszt instalacji fotowoltaicznej trzeba ponieść, aby móc cieszyć się zieloną energią ze Słońca.

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same panele, ale także inne ważne elementy systemu PV, które składają się na jego koszt. Oprócz wcześniej wspomnianych modułów PV, cena fotowoltaiki obejmuje również:

  • inwerter (falownik) – dzięki niemu wytworzony przez panele prąd może zostać użyty do zasilania urządzeń w budynku. Jego głównym zadaniem jest więc zamiana energii elektrycznej o charakterze stałym (DC) na zmienny (AC). Oprócz tego inwertery często wyposażone są w dodatkowe funkcje, związane np. z bezpieczeństwem, poprawą efektywności działania instalacji czy monitorowaniem jej pracy. Na dobry falownik trzeba wydać ok. kilku tysięcy złotych. Inwertery (obok modułów) stanowią znaczną część całkowitego kosztu instalacji fotowoltaicznej;
  • mocowania, stelaże, szyny – konstrukcje pod panele fotowoltaiczne pozwalają je bezpiecznie zamontować na dachu budynku lub gruncie nieopodal niego. Ze względu na różne ich rodzaje, ceny tych elementów mogą się różnić (ma na to wpływ także liczba     modułów, które wchodzą w skład systemu). Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych;
  • okablowanie i mniejsze elementy – przewody solarne oraz inne drobniejsze składowe instalacji, jak np. złącza MC4, to stosunkowo mała część kosztów systemu fotowoltaicznego. Choć są niezbędne do pozyskiwania prądu ze Słońca, ich cena nie powinna przyprawiać o ból głowy. Dla przykładu: 100 metrów bieżących przewodu solarnego to tylko kilkaset złotych;
  • rozdzielnica prądu stałego – urządzenie, w którym instaluje się wszelkiego rodzaju zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej. Chroni system przed awarią i zniszczeniem np. w wyniku wyładowań atmosferycznych (pioruny, błyskawice). Rozdzielnice prądu stałego są stosunkowo niedrogie. Mogą kosztować od kilkuset do mniej niż 1,5 tysiąca złotych.

Dodatkowo należy pamiętać o ewentualnym koszcie instalacji fotowoltaicznej związanym z magazynem energii. Jest on opcjonalny w przypadku systemów on-grid. Jeśli chodzi o fotowoltaikę off-grid, akumulatory to jedyny sposób na magazynowanie wyprodukowanej energii. Urządzenie to może mieć bardzo duży wpływ na ostateczny koszt instalacji, ponieważ cena akumulatorów wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najpopularniejsze domowe instalacje fotowoltaiczne on-grid (podłączone do sieci elektrycznej) kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych i nie wymagają magazynów energii. Tak duże różnice wynikają z kilku czynników.

Koszt instalacji fotowoltaicznych – od czego zależy?

Na wartość inwestycji w fotowoltaikę wpływa przede wszystkim moc całego systemu. Małe instalacje fotowoltaiczne (ok. 2-3 kW) mogą kosztować do 17 000 zł. Te nieco większe (np. 10 kWp) to już koszt rzędu nawet 50 000 zł. Systemy o średniej mocy (ok. 5 kW) to najczęściej wydatek o wartości mniejszej niż 30 000 zł, już z wliczoną ceną za montaż. Zasada wyższych kosztów przy większej mocy wynika przede wszystkim z liczby potrzebnych do wykorzystania modułów i dopasowania do nich odpowiedniego inwertera.

Kolejna rzecz, która wpływa na to, jaki koszt instalacji fotowoltaicznej trzeba ponieść, to rodzaj i jakość poszczególnych elementów, w szczególności modułów i falownika. Urządzenia o bardziej zaawansowanej konstrukcji, lepszej wydajności i większej liczbie funkcji będą siłą rzeczy droższe od mniej zaawansowanych podzespołów.

Dodatkowo warto pamiętać o konstrukcjach pod moduły fotowoltaiczne. W zależności od miejsca (na gruncie lub dachu) i wykorzystania danego rozwiązania ich ceny mogą być różne. Instalacje wolnostojące są z zasady nieco droższe od ich odpowiedników umieszczonych na pokryciu dachowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *