Aktualności, Promowane

Jakie są wyzwania związane z utylizacją odpadów budowlanych?

odpady budowlane
materiały partnera

W Polsce obowiązują coraz bardziej restrykcyjne przepisy, szczególnie dotyczące odpadów budowlanych. Na przedsiębiorców czekają coraz większe wyzwania, którym muszą sprostać. W przeciwnym razie mogą otrzymać naprawdę wysoką karę finansową.

Jakie odpady generowane są podczas prac budowlanych i czy można je poddawać recyklingowi?

Prace budowlane powodują powstawanie naprawdę sporej ilości różnego rodzaju odpadów. Podczas prac na budowie czy też remontów często nie zużywa się wszystkich materiałów, które następnie nie nadają się już do ponownego użycia. Tak jest np. w przypadku betonu czy też kleju. Ponadto powstają także odpady z metalu, papieru czy innych tworzyw sztucznych. Ma to naprawdę negatywny wpływ na środowisko. Niewłaściwie zabezpieczone odpady generują zanieczyszczenia wód, a także gleby. Stanowią duże zagrożenie dla bioróżnorodności, a do tego wszystkiego jak wynika z danych ONZ z 2023 r. właśnie rynek nieruchomości, ściśle związany z rynkiem budowlanym, odpowiada za prawie 40% emisji dwutlenku węgla. Z kolei w Polsce ten współczynnik jest nieco niższy i wynosi 38%. W badaniach przeprowadzonych przez Colliers można było przeczytać, że na ponad 50% budów odpady składowane są bez jakiejkolwiek formy segregacji. Trzeba też wiedzieć, że segregacja odpadów budowlanych pozytywnie wpływa na środowisko naturalne i umożliwia ponowne wykorzystanie. Np. gruz można oczyścić, a także przesiać. W następnym etapie trafia on do kruszarki, gdzie zostaje rozdrobniony na mniejsze elementy. Można z niego uzyskać różne formy żwiru. Zatem dzięki przemyślanemu recyklingowi generowanie odpadów jest zdecydowanie mniejsze, a to ma wpływ na jakość powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy.

Przepisy dotyczące przechowywania i transportowania odpadów budowlanych

Od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zbierania, a także odbierania odpadów budowlanych i tych pochodzących z rozbiórki. Wytwórca jest zobligowany do ich segregacji na terenie budowy. Jednocześnie już od początku przyszłego roku firmy zajmujące się odbieraniem odpadów nie będą mogły odbierać zmieszanych odpadów. Każdy pojemnik będzie miał specjalne oznakowanie. Przewiduje się, że np. drewno będzie oznaczone jako 170201, natomiast opakowania z drewna – 150103. Odpady z betonu bądź gruz betonowy będą posiadać oznaczenie 170101. Jak więc można zauważyć, przed przedsiębiorcami stoją nowe wyzwania związane z utylizacją odpadów budowlanych. Istotne znaczenie ma więc segregacja. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni kontener na gruz.

Wynajem kontenera na odpady Kielce 

Jeżeli prowadzicie prace budowlane, rozbiórkowe czy remontowe na terenie Kielc, to możemy polecić Wam firmę Ekom: https://ekom.org.pl/, która świadczy usługę odbioru, ale też transportu czy zagospodarowania odpadów. Możecie zamówić kontener na gruz w Kielcach. Zwróćcie uwagę, że firma oferuje wywóz odpadów budowlanych w Kielcach, ale też na terenie województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Wywóz gruzu Kielce to oferta skierowana dla wszystkich przedsiębiorców, także tych małych. Trzeba pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji i wywożenia odpadów jest karane wysoką grzywną. Ponadto każdy z nas jest zobligowany do tego, by chronić naturę. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców, których inwestycje rzeczywiście przyczyniają się do wyższej emisji gazów cieplarnianych i generują zanieczyszczenie powietrza.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *