Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

NAJRZADSZY GRZYB W POLSCE POD OPIEKĄ LEŚNIKÓW

miękusz szafranowy -rzadki grzyb - Polska
Miękusz szafranowy / fot. Andrzej Ryś, Lasy Państwowe
Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo próbują uratować bardzo rzadki gatunek grzyba – miękusza szafranowego. W Polsce stwierdzono zaledwie trzy stanowiska, gdzie występuje ten grzyb.

Na terenie Nadleśnictwa Strzałowo miękusza szafranowego (Hapalopilus croceus (Pers.) Donk) zauważono dwa lata temu (we wrześniu 2013 r.). Stanowisko tego gatunku jest zlokalizowane na bardzo starym pniaku po ściętym dębie. W chwili obecnej pniak ten jest już bardzo mocno posunięty w rozkładzie i prawdopodobnie za kilka lat stanowisko to przestanie istnieć. W promieniu do 500 m od opisywanego miejsca, mimo istnienia dogodnych warunków, m.in. martwych i zamierających dębów, nie stwierdzono kolejnych owocników miękusza.

Leśnicy co kilka miesięcy kontrolują stanowisko.
W tym roku zauważyli na tym samym pniaku trzy owocniki. Niestety tylko jeden z nich był cały, dwa pozostałe zostały całkowicie lub częściowo zniszczone.

Pniak, na którym rośnie ten bardzo rzadki grzyb znajduje się w widocznym miejscu, tuż przy leśnej drodze. Grzybnie mógł zniszczyć przypadkowy grzybiarz, bądź pasjonat-kolekcjoner, których w Polsce jest coraz więcej.

Leśnicy chcą pobrać niewielkie fragmenty drewna z grzybnią miękusza szafranowego i zainfekować nią martwe pnie i kłody dębowe na terenie nadleśnictwa. Obecnie czekają na uzyskanie zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak zapewniają pracownicy nadleśnictwa wielkość pobranych do zainfekowania fragmentów rozkładającego się drewna, w których występuje grzybnia miękusza szafranowego, będzie minimalna i nie będzie miała negatywnego wpływu na całego osobnika grzyba jakim jest jego grzybnia wraz z owocnikami. Ponadto każda grzybnia bardzo łatwo się regeneruje, a objętość grzybni wraz z zasiedlonym drewnem akurat tego osobnika można szacować na ponad 1 m3.

ANDRZEJ RYŚ, STANOWISKO D/S OCHRONY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE STRZAŁOWO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *