Aktualności, Eko regiony, Ochrona środowiska

„Bagno Przecławskie” znów udostępnione

pomost drewniany nad bagnem przecławskim
fot. Edward Marszałek / Lasy Państwowe

W piątek 19 stycznia otwarto na nowo ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie „Bagno Przecławskie” na terenie Nadleśnictwa Tuszyma. Jej nowa odsłona to kilkusetmetrowy pomost wiodący skrajem uroczyska i kończący się platformą widokową w najbardziej atrakcyjnym miejscu.

Zakres prac i ideę nowego udostępnienia zaprezentował Eryk Maziarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma. W trakcie przejścia trasy przypomniano o historii i walorach przyrodniczych rezerwatu, który utworzono w 1979 roku na powierzchni 25,56 ha.

– Ponad 20 lat temu leśnicy udostępnili rezerwat, tworząc ścieżkę przyrodniczą wokół największego zbiornika wodnego. Niestety, tamte urządzenia już straciły walory użytkowe i w uzgodnieniu z rzeszowską RDOŚ wykonaliśmy nowy projekt i pomost spacerowy – objaśnia nadleśniczy Maziarski. – Jest on krótszy od poprzedniego, bowiem wyłącza z udostępnienia sporą część rezerwatu, ale za to bezpieczny i przewidziany dla większej grupy odwiedzających. Trzeba też nadmienić, że wyłączyliśmy z użytkowania lasy w okolicy rezerwatu, ograniczając prace do ścinania i pozostawiania do naturalnego rozkładu drzew zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających te miejsca.

Same prace przy infrastrukturze prowadzono późną jesienią, poza okresem wegetacyjnym roślin i lęgowym ptaków, by zminimalizować ingerencję w środowisko. Budowę ukończono pod koniec grudnia 2023 r.

Rezerwat „Bagno Przecławskie” to obszar dawnych torfowisk położnych wśród zalesionych wydm. W okresie międzywojennym i w czasie wojny wydobywano tu torf na opał do pobliskiej cegielni. Do jego eksploatacji służyła specjalnie skonstruowana maszyna, stąd wyrobiska zalane później wodą nazywano w okolicy „maszynowymi dołami”. Dziś są to cenne przyrodniczo bagna, zamieszkane m.in. przez bobry i wydry, jak również gatunki ptactwa związanego z mokradłami. To również cenny rezerwuar wody w leśnym środowisku.

– Teren rezerwatu wygląda bardzo malowniczo latem, gdy zakwitną wełnianki i bagno zwyczajne, jak również jesienią, gdy przebarwiają się kobierce mchów –   opowiada  Mariusz Gawor, leśniczy leśnictwa Przecław. – Warto też wspomnieć, że zanim eksploatowano tu torf, był to teren zasiedlony przez cietrzewie, na które swego czasu polował Henryk Sienkiewicz, zaproszony przez właściciela lasów, hrabiego Reya. Podobno był tak nimi zauroczony, że opisy bagien w Trylogii oddają widoki właśnie z tej okolicy.

W uroczystości, prócz leśników, wzięli udział przedstawiciele urzędów i organizacji współpracujących z Nadleśnictwem Tuszyma w dziedzinie ochrony przyrody i udostępniania turystycznego lasów. Obecni byli m.in.: Agata Kwolek, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ w Rzeszowie i Łukasz Lis, rzecznik prasowy tej jednostki. Starostwo Powiatowe w Mielcu reprezentował Jan Kłodowski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, zaś Urząd Miasta Mielca – Adriana Miłoś, zastępca prezydenta i Agnieszka Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Urząd Miasta i Gminy Przecław reprezentowali: Grzegorz Skrzypek, zastępca burmistrza Przecławia i Janusz Krakowski, sekretarz gminy, zaś dyrektora RDLP w Krośnie reprezentował, Edward Marszałek, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej.

Otwarcie ścieżki było jednym z motywów kalendarza obchodów 100-lecia Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Tuszyma.

Edward Marszałek, RDLP w Krośnie
Źródło Lasy Państwowe

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *