Aktualności, Promowane

Techniki rolnictwa ekologicznego

rolnictwo ekologiczne
Uprawy ekologiczne w Europie / Fot. Niam.pl / materiały prasowe

Gospodarstwa ekologiczne mają na celu uzyskanie wysokich plonów, ale bez naruszania równowagi biologicznej. W rolnictwie ekologicznym wyróżnia się kilka trendów, a technikę prowadzenia upraw dobiera się stosownie do typu gleby, zasobów wodnych i mikroklimatu.

Metoda organiczno-biologiczna

Dzięki technice organiczno-biologicznej uprawy dają wysokiej jakości plon, a przy produkcji nie stosuje się żadnych pestycydów i nawozów syntetycznych. Podstawą tej metody jest brak ingerencji w naturalny przebieg procesów życiowych, co jest możliwe tylko przy wysokiej jakości uprawianej ziemi. Orka jest mało intensywna, za to duży nacisk kładzie się na spulchnianie gleby. Do nawożenia można stosować naturalne minerały, ale w określonych stężeniach. W metodzie organiczno-biologicznej stosowany jest płodozmian, a rośliny powinny być uprawiane tak, by dało się z nich uzyskać zielony nawóz. Gleba jest chroniona przed erozją dzięki odpowiedniej ściółce. Chwasty usuwa się wyłącznie mechanicznie, natomiast do likwidacji szkodników wykorzystuje się bezpieczne środki biologiczne, które nie szkodzą owadom pożytecznym i roślinom.

Technika biodynamiczna

Ta metoda rolnictwa ekologicznego opiera się na zachowaniu harmonii pomiędzy człowiekiem i ziemią. Jest szeroko rozpowszechniona w północnej i zachodniej Europie. Do nawożenia ziemi stosuje się obornik własnej produkcji, wzbogacany odpadkami organicznymi, dzięki którym gleba zyskuje taką jakość, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych nawozów sztucznych. W gospodarstwie biodynamicznym, na każdą sztukę hodowanego bydła musi przypadać co najmniej jeden hektar ziemi. Również przy tej technice obowiązuje płodozmian, a szczególnie ważne są rośliny motylkowe ? bogate źródło azotu. Przy siewach, sadzeniu i pielęgnacji roślin uwzględnia się kalendarz księżycowy. Dotrzymywanie tych terminów zapewnia bogatsze plony i podwyższa trwałość żywności.

Nowe trendy

Technika ANOG narodziła się w Niemczech. Skupia się na produkcji warzyw i owoców o wysokiej wartości biologicznej, ale i dużych walorach smakowych. Uzyskanie takich produktów jest możliwe dzięki szczególnym metodom użyźniania gleby, stosowaniu właściwych odmian roślin i dotrzymywaniu terminów zasiewów oraz zbiorów. System Lamaire-Baucher do nawożenia ziemi wykorzystuje komposty organiczne oraz preparaty z alg morskich, które biorą udział w procesach przetwarzania azotu. Rolnictwo holistyczne kładzie nacisk na zamknięty obieg substancji biologicznych, na linii gleba – roślina – zwierzęta – człowiek. W rolnictwie ekologicznym można stosować kombajny rolnicze, które znajdziemy na przykład w ofercie pol-agra.pl, przy czym preferowane są te maszyny, które spulchniają glebę powierzchniowo.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *