Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Wizyta studyjna w Finlandii

Przepławka w formie obejścia (semi-natural fishway) na rzece Porvoonjoki, fot. Kamil Martyniak / GDOS

W dniach 25-29 maja w Finlandii odbyło się praktyczne szkolenie z zakresu stosowania rozwiązań mających na celu umożliwienie migracji organizmów wodnych, w szczególności ryb. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczyli przedstawiciele WWF Polska, Biura Ekspertyz Środowiskowych w Słońsku, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Krakowie i w Poznaniu, Politechniki Wrocławskiej, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu. Ze strony fińskiej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele WWF Finland, UPM Raflatac, Finnish Enviromental Centre, ELY-Centre of North Ostrobothnia, North Savo, Central Finland i Uusimaa.

Studyjny wyjazd szkoleniowy został zorganizowany w ramach realizowanego przez WWF Polska projektu dotyczącego wspierania przywracania podłużnej ciągłości ekologicznej rzek w Polsce.

W trakcie intensywnie spędzonego czasu uczestnicy wyjazdu zapoznali się w terenie z 25 przykładami urządzeń umożliwiających migrację ryb, w tym z przepławkami technicznymi, półnaturalnymi obejściami, rampami, bystrzami i projektami renaturyzacji cieków.

Szkolenie umożliwiło wymianę doświadczeń związanych z problematyką budowy i funkcjonowania urządzeń służących zachowaniu ciągłości korytarzy migracji ryb oraz renaturyzacją cieków. Było to tym bardziej pouczające, ponieważ uczestnicy wyjazdu: projektanci przepławek, osoby oceniające projekty przepławek pod kątem merytorycznym, opracowujący projekty związane z ochroną ekosystemów rzecznych oraz osoby oceniające przedsięwzięcia związane z ingerencją w ekosystemy rzeczne i określające warunki realizacji tych przedsięwzięć w ramach procedury oddziaływania na środowisko w swojej pracy zajmują się tymi zagadnieniami na co dzień.

Zdobyte podczas wyjazdu doświadczenia oraz wiedza będą z pewnością pomocne w ocenie zagadnień związanych z zachowaniem ciągłości ekologicznej rzek, analizowanych w ramach procedur oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz promowaniu działań mających na celu poprawę stanu oraz ochronę ekosystemów rzecznych i realizacji tych działań w dolinach polskich rzek.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *