Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Chcesz oszczędzać wodę, oszczędzaj żywność

woda z kranu - picie - filtrowanie
Woda

Zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie, dlatego tak istotne jest prawidłowe zarządzanie nimi – podkreślają przedstawiciele projektu Klimada 2.0 przed obchodami Światowego Dnia Wody 22 marca. Przypominają, że w oszczędzaniu wody pomagają rozważne zakupy żywności.

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Wody brzmi: woda i zmiany klimatu.

Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1,56 mln litrów na rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów na rok) – informują przedstawiciele projektu Klimada 2.0 w przesłanym PAP komunikacie. Klimada 2.0 to projekt realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska-PIB, dofinansowany ze środków UE. Ma dostarczać wiedzy w zakresie zmian klimatu i oceny ich skutków.

Przedstawiciele projektu powołują się na prognozy, z których wynika, że dostępność wody w Polsce będzie malała. „Długie okresy bezopadowe, które dotykają Polskę (w zeszłym roku skutki suszy odczuło 15 z 16 województw) przerywane są przez krótkotrwałe, ale zarazem bardzo intensywne opady o charakterze nawalnym. Efekt? Nagłe powodzie, które paraliżują całe miasta. Również coraz krótszy czas występowania pokrywy śnieżnej i jej malejąca grubość sprawiają, że wody podziemne nie są odpowiednio zasilane na wiosnę” – podsumowują eksperci.

„Każdy z nas może i powinien starać się oszczędzać wodę w codziennym życiu” – komentuje hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 Michał Marcinkowski.

Dodaje, że powinniśmy zwracać uwagę na pozornie błahe działania, takie jak stosowanie szczelnych kranów, montowanie spłuczek z opcją mniejszego spłukiwania, mycie naczyń w zmywarkach – a nie pod bieżącą wodą, zastępowanie kąpieli w wannie prysznicem, stosowanie tzw. ekologicznych baterii wyposażonych w perlatory, zakręcanie wody, zawsze wtedy, kiedy z niej nie korzystamy, wykorzystywanie nowoczesnego, oszczędzającego wodę sprzętu AGD.

Marcinkowski informuje, że zużycie wody na cele komunalne stanowi zaledwie 20 proc. pobieranej wody. Dlatego – oprócz oszczędzania wody w domach – można zrobić więcej. „Każdy z nas pośrednio ma również wpływ na zużycie wody przez przemysł – gdzie jest ono największe i wynosi 70 proc. pobieranej wody – oraz rolnictwo i leśnictwo, gdzie wartość ta wynosi 10 proc. Robimy to przez nasze decyzje zakupowe” – mówi Michał Marcinkowski.

Radzi, aby kupować tylko to, czego potrzebujemy, w odpowiednich ilościach, a w miarę możliwości wybierać przede wszystkim te artykuły, których wytworzenie było najbardziej neutralne dla środowiska.

Według niego warto pamiętać o tzw. śladzie wodnym, będącym wskaźnikiem zużycia wody niezbędnej do wytworzenia danego produktu. I tak np. ślad wodny 1 kg ogórków wynosi 353 litry, 250 ml herbaty to 27 litrów, kilograma sera żółtego to 3 178 litrów, zaś kilograma czekolady i wołowiny to odpowiednio aż 17 196 i 15 415 litrów.

Przedstawiciele projektu Klimada 2.0 podsumowują, że w Europie wyrzuca się średnio ok. 179 kg żywności na osobę rocznie.

„Szacuje się, że w samej Polsce wynik ten wynosi aż 235 kg, gdzie do kosza najczęściej trafia aż 50 proc. kupionego pieczywa oraz jedna trzecia warzyw i wędlin. Produkcja żywności stanowi obciążenie dla środowiska, między innymi poprzez nakłady wody i energii, które są marnotrawione wraz z wyrzuconą żywnością. Wyrzucenie do kosza 1 kg wieprzowiny wiąże się ze zmarnowaniem ok. 6 tys. litrów wody użytej do jej wyprodukowania, a 1 kg wyrzuconego chleba to 1,6 tys. litrów” – zwracają uwagę. I dodają, że skutki takiego marnotrawstwa odbijają się nie tylko na domowym budżecie, ale mają również wymiar ekonomiczny, społeczny i ekologiczny. (PAP)

lt/ zan/
Źródło: www.naukawpolsce.papa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *