Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Konferencja naukowa Bałtyk 2015

morzebałtyckie - bałtyk2015
Morze Bałtyckie / fot. freeimages.com

W dniach 14-16.10.2015 r. w Sopocie odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa Stan, trendy zmian oraz współczesne metody monitorowania środowiska Morza Bałtyckiego. Bałtyk 2015

Konferencja Bałtyk 2015, organizowana przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk poświęcona została omówieniu i podsumowaniu stanu, trendów zmian i różnego typu zagrożeń środowiska Morza Bałtyckiego oraz prezentacji nowoczesnych technik i metod wykorzystywanych do jego monitorowania.

Jednym z celów tej debaty było uświadomienie wspólnoty interesów wszystkich podmiotów, które nawet w niewielkim stopniu mają związek ze środowiskiem Morza Bałtyckiego. Rosnąca aktywność człowieka w eksploatowaniu zasobów przyrody wymaga koordynacji i współpracy świata nauki, administracji i biznesu, opartej na rzetelnej wiedzy i odpowiednich regulacjach prawnych.

W dobie postępującej globalizacji niezbędne jest dysponowanie wiarygodnymi informacjami umożliwiającymi zarówno szybkie reagowanie na pojawiające się zagrożenia, jak i zapobieganie niekorzystnym zmianom środowiska w dłuższej perspektywie.

W trakcie konferencji przedstawiono nowoczesne narzędzia badań i monitorowania środowiska Bałtyku takie jak System SatBałtyk. Celem budowy tego systemu było stworzenie sprawnego, satelitarnego systemu rejestracji, gromadzenia, przetwarzania i udostępniania kompleksowych danych o stanie i trendach zmian środowiska Morza Bałtyckiego.

System SatBałtyk jest narzędziem, które umożliwia rutynowe monitorowanie ponad 70 charakterystyk środowiska całego obszaru Bałtyku takich jak: temperatura i zasolenie wód powierzchniowych, prędkość i kierunki prądów powierzchniowych, prądy wznoszące upwellingi, zawartość azotanów i fosforanów, zalodzenie powierzchni morza i wiele innych. System umożliwia także prognozowanie i ewidencjonowanie zagrożeń w strefie brzegowej morza, spowodowanych bieżącymi i spodziewanymi stanami sztormowymi.

Oprócz informacji pochodzących z satelitów, system ten wspomagany jest obserwacjami prowadzonymi na stacjach brzegowych, platformach wiertniczych i bojach pomiarowych. Monitoring satelitarny akwenów morskich jest znacznie tańszy i bardziej efektywny w porównaniu z monitoringiem prowadzonym metodami tradycyjnej oceanografii z wykorzystaniem statków badawczych. Stanowi on istotne źródło aktualnych informacji o morzu zarówno dla odbiorców instytucjonalnych, jak i dla jednostek naukowych i pojedynczych zainteresowanych osób.

Zachęcamy do korzystania z platformy internetowej systemu oraz zapoznania się z materiałami konferencyjnymi (streszczenia posterów, informacja o systemie operacyjnym SatBałtyk i streszczenia wykładów konferencyjnych).

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *