Aktualności, Ochrona środowiska

Rozpoczęła się akcja „Stroisz”

ogołocone drzewka iglaste w lesie
Młode drzewka jodły, ogołacone z niemal wszystkich gałęzi/ Fot. Paweł Kosin / LASY PAŃSTWOWE

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Dla Straży Leśnej to okres wytężonej pracy, gdyż tak jak w latach ubiegłych, strażnicy leśni rozpoczęli już akcję „Stroisz”. Przez najbliższe dni, od 23 października do 3 listopada, będą prowadzili dodatkowe patrole lasów.

Akcja głównie ma przeciwdziałać nielegalnemu pozyskaniu stroiszu drzew iglastych. Straż Leśna będzie patrolować te miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia kradzieży jest zwiększone, czyli np. w lasach, w których rośnie dużo jodły. Całe drzewka (szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia) lub ich gałęzie są kradzione na sprzedaż lub na użytek własny. Oprócz stroiszu zdarzają się także przypadki uszkodzenia poszycia leśnego, gdyż złodzieje w dużych ilościach zbierają mech.

Warto dodać, że osoby sprzedające stroisz powinny posiadać dokumenty, poświadczające legalność pozyskania, czyli tzw. asygnatę wystawioną przez nadleśnictwo.

W ubiegłym roku w niemal 4700 patrolach uczestniczyło aż 1563 funkcjonariuszy Straży Leśnej wspieranych przez Policję, Straż Graniczną i inne służby.

Podczas ubiegłorocznych patroli stwierdzono aż 30 przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu, 79 kradzieży drewna, 11 przypadków kłusownictwa, a także znaleziono 161 wnyków.

Oprócz tych wcześniej wymienionych przewinień odnotowano również kilkanaście przypadków kradzieży mienia i ponad 80 zaśmiecania lasu. W sumie, mandatami ukarano blisko 590 osób na łączną kwotę ponad 59 tys. zł.

To nie wszystko! Jeden z patroli ujął osobę poszukiwaną listem gończym, która ukrywała się w lesie. W czasie tych kilku dni znaleziono również plantację konopi oraz niewybuchy z okresu drugiej wojny.

ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *