Aktualności

Czy nieruchomości będą dalej tanieć?

Domy z bali / Fot. Makaoz.pl
Już od co najmniej kilku miesięcy nie ma dnia, byśmy nie byli atakowani z każdej strony nagłówkami o spadających cenach nieruchomości. Lecz ile jest w tym prawdy i czy ceny domów i mieszkań w dalszym ciągu będą się obniżały? Wziąć pod uwagę należy kilka czynników:

Spadające stopy procentowe. W ostatnim czasie miała miejsce pierwsza obniżka stóp procentowych o dwadzieścia pięć punktów bazowych. Dla osób posiadających kredyty hipoteczne oznaczać to będzie, że raty płacone będą niższe średnio o kilkadziesiąt złotych. Dla osób dopiero interesujących się zakupem mieszkań mogą zwiększyć zdolność kredytową lub obniżyć wysokość raty.
Dostępność kredytów. W ostatnich latach banki zostały zmuszone przez Komisję Nadzoru Finansowego do zwiększenia wymagań stawianych kredytobiorcom. Doprowadziło to do tego, że wiele osób nie było w stanie spełnić wymagań bankowych i kredytu po prostu nie otrzymało. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na wprowadzenie nowych regulacji które być może w przyszłości poprawią dostępność kredytów.

Programy dopłat. Choć program „Rodzina na swoim” jest dostępny tylko do końca 2012 roku to w przygotowaniu są dwa nowe programy, dzięki którym domy energooszczędne zyskają bardzo atrakcyjne dopłaty. Choć nie dla każdego zmiana programów będzie korzystna to jednak istnienie dopłat w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupem nieruchomości.

Spadające ceny. Jak pokazują badania, ceny mieszkań w Polsce spadły już realnie (po uwzględnieniu wzrostu płac) do takiego poziomu, w jakim znajdowały się przed boomem nieruchomościowym jeszcze kilka lat temu. Czy jest więc dalsze pole do obniżek? Być może, ale dołek jest raczej bliżej niż dalej.

Decyzja o zakupie nieruchomości często jest jedną z najważniejszych w życiu. Nie powinna być podejmowana spontanicznie, warto więc dokładnie przemyśleć wady i zalety zakupu mieszkania czy domu w tym momencie.

One comment

  1. 1

    TRZEBA / BYĆ DEBILEM, ŻEBY DAĆ ZA MIESZKANIE W WAWIE 200 000.
    ZA PARE / / LAT MIESZKANIA BĘDĄ PRAWIE ZA DARMO – ŻEBY WŁAŚCICIELE NIE PŁACILI CZYNSZU /JUŻ DZIŚ NA ŚLĄSKU / SĄ KAWALERKI ZA 50 000 (I NIE MA CHĘTNYCH…)

    POZDRAWIAM UKREDYTOWANCYH DEBILI, KTÓRZY UTRZYMUJĄ BRZUCHATYCH BANKOWCÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *