Aktualności

Rehabilitacja? Tylko w górach!

Fot. polonus.travel.pl

Zapalonych miłośników gór nie trzeba przekonywać do tego, że to miejsce magiczne, które trzeba zobaczyć oraz poczuć jego niesamowitą atmosferę. Coraz częściej magię gór dostrzegają jednak i te osoby, które nigdy wcześniej w nich nie były, ale przyjeżdżają tu np. w celach zdrowotnych. W górskich miejscowościach znajduje się bowiem bardzo wiele ośrodków medycznych o charakterze rehabilitacyjnym. Do najbardziej znanych należą ośrodki w miejscowościach takich jak Iwonicz Zdrój, Krynica Górska, Bukowina Tatrzańska, Lądek Zdrój, Szczyrk oraz Ustroń. Każdy z nich posiada zróżnicowaną i indywidualną ofertę rehabilitacyjną – w jednym ośrodku leczone są dolegliwości oddechowe, w innym natomiast pomoc znajdą osoby cierpiące na reumatyzm lub problemy z sercem.

Wybierając ośrodki rehabilitacyjne w górach warto więc zwrócić przede wszystkim uwagę na to, na jakim aspekcie medycznym się one skupiają. Nie bez znaczenia są też same walory turystyczne. Pacjent nie spędza całego dnia na zabiegach, dlatego wieczory czy weekendy może swobodnie zagospodarować wedle własnego uznania – wybierając się na spacer po mieście lub na dłuższą wędrówkę po górskich szlakach. Niektóre ośrodki zapewniają co prawda rozrywkę na miejscu (poprzez organizowanie zabaw tanecznych lub wieczorów czytelniczych) oraz dostęp do basenu, siłowni lub boisk sportowych, jednak nie każdemu pacjentowi taka oferta odpowiada. Wielu z nich o wiele bardziej woli spędzić wolny czas i w samotności pokonywać kolejne górskie szlaki oraz zdobywać szczyty.

Nie można również zapominać o tym, że ośrodki rehabilitacyjne w górach mają też jedną zasadniczą przewagę nad innymi miejscami tego typu. W górach znajduje się bowiem wiele źródeł czystej i zdrowej wody posiadającej medyczne właściwości i pozytywnie wpływającej na ludzki organizm (przykładem może być Krynica Zdrój ze sławną rozlewnią). Podobnie działa również górskie powietrze – szczególnie w czasie wczesnej jesieni – którego działanie porównywane jest z wpływem nadmorskiego jodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *