Aktualności

Ekologiczne budownictwo przyczynia się do oszczędności

Fot. Velux
Ekologiczne budownictwo przyczynia się do oszczędności

Ekolodzy zwracają uwagę świata na powiększanie się dziury ozonowej i efektu cieplarnianego, a kolejne państwa podejmują działania mające na celu zdecydowane ograniczanie zanieczyszczeń środowiska. Każdy obywatel może również przyczynić się do ochrony przyrody. Dla tych, którzy planują budowę, szansą na takie zachowanie byłoby zaplanowanie stworzenia ekologicznego domu. Czy faktycznie przyniesie on właścicielom realne oszczędności przy jego eksploatacji?

Drogie budowanie

Powszechne jest przekonanie, że budowa domu ekologicznego pociąga za sobą zdecydowanie wyższe koszty niż wzniesienie domu w technologii konwencjonalnej. Jak jest naprawdę, wiedzą ci, który podjęli się budowy domu z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań.

Co prawda nabycie ekologicznych materiałów, zastosowanie własnej oczyszczalni ścieków czy też zainstalowanie w domu systemów solarnych gromadzących darmową energię słoneczną na pewno będzie droższe od zakupu cegieł, zaprawy murarskiej czy tradycyjnej instalacji ogrzewania centralnego, ale w dłuższej perspektywie cała inwestycja niewątpliwie się zwróci. Warto więc kupić na przykład nieco droższe okna nowej generacji, takie jak oferowane przez firmę Velux, które umożliwiają korzystanie z  energii słonecznej na co dzień, niż płacić znacznie wyższe z roku na rok rachunki za energię elektryczną pozyskiwaną ze źródeł konwencjonalnych.

Jakie oszczędności generuje ekologiczny dom?

Po względnie wysokich nakładach na inwestycję w budownictwo ekologiczne przychodzi czas na oszczędności głównie na rachunkach za energię i wodę. Szacuje się, że mogą wynieść one nawet 20-30% w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Ekologiczny budynek korzysta w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii, które są darmowe i dostępnej dla każdego. Dodatkowo może wykorzystywać wodę z deszczułki na przykład do podlewania trawników czy spłukiwania toalety. Tu również można mówić o wysokich oszczędnościach.

Koszt jednostkowy inwestycji w dom ekologiczny jest wysoki, ale dzięki niemu później można płacić znacznie mniej za wodę i energię, co ma szczególne znaczenie w obliczu wciąż wzrastających kosztów wykorzystania mediów w domach mieszkalnych. Nie należy zapominać także i o tym, że korzyścią dla właściciela decydującego się na wybudowanie domu w oparciu o ekologiczne materiały z zastosowaniem rozwiązań przyjaznych środowisku jest też przyczynienie się do zwiększenia stopnia ochrony środowiska naturalnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *