Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

ZAJRZYJ DO GNIAZDA RYBOŁOWÓW

Miłośników dzikiej przyrody zapraszamy na relację z gniazda rybołowów. Lasy Państwowe ruszają z pierwszą w Polsce transmisją on-line z gniazda tych rzadkich drapieżników. Para ptaków, zagrożonych w naszym kraju wyginięciem, zaczęła już wysiadywać jaja.

Pomysłodawcy transmisji mają nadzieję, że poznanie życia jednego z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce przyczyni się do rozszerzenia działań na rzecz ich ochrony. Tym samym przyczyni się do zwiększenia populacji rybołowów. Obecnie w Polsce gniazduje jedynie ok. 30 par tych drapieżników.

Obserwowane stanowisko rybołowów znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Nasze rybołowy są właśnie w trakcie wysiadywania jaj. Prawdopodobnie za ok. 2 tygodnie wyklują się pisklęta. Przez pierwsze dni po wykluciu pokarm dla samicy i młodych będzie zdobywał samiec. Młode pozostaną w gnieździe do połowy lipca, jednak przez kilka następnych tygodni będą nadal karmione przez rodziców.

Rybołowy z Nadleśnictwa Lipka przez wiele lat gniazdowały na jednej ze sztucznych platform umieszczonych na drzewie. Kilka lat temu przeniosły się na słup linii przesyłowej wysokiego napięcia. Niestety w czasie zimy gniazdo uległo zniszczeniu. Moment jego odbudowy wykorzystali energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, którzy nie tylko wzmocnili gniazdo, ale także zainstalowali tuż obok kamerę. Obecnie ptasi dom znajduje się 26 m nad ziemią, na specjalnej platformie, która waży ok. 30 kg, a jej średnica wynosi 1,5 m. Transmisja jest możliwa dzięki współpracy Lasów Państwowych i PSE.

Lasy Państwowe po raz kolejny umożliwiają oglądanie zwierząt w ich środowisku naturalnym. Wcześniej skrzydlate reality show było realizowane, np. z gniazd bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Dużą popularnością wśród internautów cieszył się również projekt ŻubryOnline.

Więcej informacji na: http://www.lasy.gov.pl/rybolow

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *