Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Koszty ogrzewania energooszczędnego domu są nawet pięć razy niższe niż tradycyjnego budynku

Fot. Newseria.pl

Ekologiczne domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne. Dom pasywny ogrzewa się nawet do pięciu razy taniej niż tradycyjny budynek, a koszt jego wybudowania jest zaledwie o kilka procent wyższy.

Coraz częściej mówi się o syndromie chorych budynków, w których pojawia się pleśń lub klimatyzacja nie jest regularnie czyszczona, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców. Projekt pasywnego budynku, który pozwala zaoszczędzić energię i ciepło oraz jest zbudowany z materiałów ekologicznych, nieco różni się od tradycyjnego. Eksperci przekonują, że koszty wzniesienia energooszczędnego budynku są zaledwie o 4 proc. wyższe niż tradycyjnego. Przy budowie domu energooszczędnego należy rozplanować pomieszczenia, uwzględniając strony świata. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przestrzeni i oszczędność energii oraz ciepła.

– Przez większą część roku mamy chłodny klimat, więc należy wykorzystywać możliwość pasywnego docieplania pomieszczeń promieniami słonecznymi, otwieranie się na południe, tam, gdzie ciepłe promienie słoneczne wpadają do wnętrza i dodatkowo doświetlają i dogrzewają pomieszczenia. Można przeszklić prawie całe ściany południowe, ale nie należy też unikać przeszkleń od strony północnej, gdzie takie miękkie, białe światło ładnie doświetla wnętrza – mówi agencji informacyjnej Newseria Monika Kupska-Kupis, architekt i koordynator projektów firmy Velux, produkującej okna dachowe.

Domy pasywne pozwalają kumulować ciepło, ale i chronić przed nim w okresie letnim, kiedy większość budynków potrzebuje klimatyzacji.

– Żeby nie zużywać za dużo energii na klimatyzację, warto pomyśleć o inteligentnym wykorzystaniu przesłon słonecznych, rolet czy markiz. Zaciągając rolety na dzień, kiedy słońce operuje najmocniej, możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 6 stopni – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Energooszczędny dom powinien być zaprojektowany z materiałów nietoksycznych, ekologicznych. Jakość materiałów budowlanych ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. Eksperci obliczyli, że człowiek spędza w zamkniętych pomieszczeniach około 90 proc. czasu. Warto więc, by przestrzeń, w której przebywa się najwięcej, była zdrowa, żeby powietrze było świeże i często wymieniane.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *