Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

WYKLUŁO SIĘ PIERWSZE PISKLĘ RYBOŁOWÓW

Fot. Kadr z kamery on-line Lasów Państwowych

„Nasza” para rybołowów z Nadleśnictwa Lipka właśnie została rodzicami. W obserwowanym gnieździe pojawiło się pierwsze pisklę.

Fot. Kadr z kamery on-line Lasów Państwowych

Fot. Kadr z kamery on-line Lasów Państwowych

Puchaty i jeszcze bardzo nieporadny maluch wykluł się 20 maja tuż po wschodzie słońca. Na razie trudno jest go zobaczyć, ponieważ pierwszą dobę spędzi w bezpiecznej kryjówce pod skrzydłami mamy. Intensywnie dokarmiany będzie dopiero od drugiego dnia swojego życia.

W ciągu najbliższych dni w gnieździe pojawią się kolejne pisklęta. Rybołowy zniosły trzy jaja, co jest typowe dla tego gatunku ptaków szponiastych.
Młode opuszczają gniazdo w drugiej połowie lipca, przez kilka następnych tygodni będą karmione przez rodziców. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.

„Nasza” para ma gniazdo na terenie Nadleśnictwa Lipka, które opiekuje się tymi rzadkimi ptakami. W Polsce gniazduje jedynie 30 par rybołowów.

W tym roku po raz pierwszy można oglądać transmisję online z gniazda tych skrzydlatych drapieżników. Moment odbudowy zniszczonego w czasie zimy gniazda, wykorzystali energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, którzy zainstalowali w nim kamerę. Od kilku lat ptasi dom znajduje się na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia.

Transmisję na żywo z gniazda rybołowów można oglądać tutaj Rybołowy on-line

W tym pilotażowym projekcie transfer danych zapewnia Orange. Z powodu ulokowania gniazda w środku lasu, stanowi to nie lada wyzwanie.

AS
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *