Aktualności

Kiedy warto stosować odżywki węglowodanowe?

Rok rocznie na rynku odżywek dla sportowców pojawia się coraz większy asortyment, z którego można dobierać produkty zgodnie z wiekiem, zapotrzebowaniem i zamierzonymi efektami. Na szczęście już od jakiegoś czasu odżywki oraz suplementy dla sportowców nie są mylone i uznawane za jednoznaczne ze sterydami, które w Polsce są nielegalne. Wśród wszystkich dostępnych odżywek sporą popularnością cieszą się odżywki węglowodanowe.

Dowiedzmy się w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć…

Odżywki i suplementy dla sportowców to środki legalne i tylko wśród takiego asortymentu należy szukać odpowiedniego dla siebie produktu. Jeśli oferowane nam produkty nie są w pełni legalne bądź mamy co do nich wątpliwości, szczególnie, gdy jesteśmy zapewniani o ich wspaniałym działaniu, należy kierować się rozsądkiem i kategorycznie odmówić ich kupna, nawet, jeśli kuszą nas szybkie efekty.

Na takie produkty możemy trafić zarówno jeśli chodzi o odżywki i suplementy węglowodanowe, jak i w przypadku wszystkich innych rodzajów odżywek.

Wśród legalnych produktów, a więc takich, które są przebadane, atestowane i dopuszczone oficjalnie do sprzedaży nie musimy doszukiwać się niekorzyści dla naszego zdrowia, pod warunkiem oczywiście, że działamy zgodnie z radami producenta zawartymi na ulotce. Mimo wszystko warto jednak obserwować swój organizm i jego reakcje, aby w razie ewentualnych problemów przerwać przyjmowanie preparatu ? może bowiem okazać się, że w składzie znajduje się element, na jaki jesteśmy uczuleni, a tego nie można było przewidzieć.

Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przyjmować odżywki węglowodanowe. Pytanie jednak brzmi czym one są i kiedy rzeczywiście warto wprowadzić je do swojej diety?

Odżywki węglowodanowe to związki chemiczne, które często określane są również mianem cukrów czy sacharydów, jakie dzieli się na polisacharydy, oligosacharydy i monosacharydy. W naszym organizmie spełniają one bardzo istotne role, przede wszystkim biorąc czynny udział w procesach fizjologicznych i biochemicznych stanowiąc bardzo ważne dla ogólnego funkcjonowania jak i szczególnie podczas wzmożonych ćwiczeń źródło energii i materiał odżywczy.

Z dietetycznego punktu widzenia wygląda to nieco inaczej ? to produkty, które są dla nas bardzo korzystne, bowiem są łatwe do przyswojenia, przynajmniej w większości. Ich działanie jest bardzo wszechstronne

Działanie odżywek węglowodanowych jest bardzo uniwersalne, niezwykle wszechstronne, w związku z czym można stosować je mając różne cele, nie tylko budowanie masy. Węglowodany istotnie wpływają na metabolizm i są niezwykłą wręcz pomocą w momencie budowania masy mięśniowej, oczywiście beztłuszczowej.

Podsumowując…

Odżywki węglowodanowe to idealne rozwiązanie kiedy macie zamiar:

 • zbudować beztłuszczową masę mięśniową
 • szczycić się muskularną sylwetką
 • zadbać o przyrost siły

Jako, że głównym zadaniem węglowodanów jest dostarczanie energii, sięgać po nie powinny przede wszystkim osoby, które uprawiają sporty siłowe, szybkościowe i oczywiście wytrzymałościowe.

A jak je stosować?

Najlepiej przed treningiem, bowiem węglowodany, które wtedy dostarczane są organizmowi przekształcą się w glukozę, która jest idealny źródłem energii.

Jeśli potrzebujesz porady suplementacyjnej zajrzyj na www.megapower.pl

4 Comments

 1. 1

  Każdy kto wyczynowo uprawia sport musi stosować suplementy to wiadomo nie od dziś. Jak natomiast wygląda sytuacja u amatorów? Lepiej stosować czy lepiej nie? Ciekawy jestem Waszych opinii.

 2. 2

  Nie znam się dokładnie na takich rzeczach, ale wydaje mi się, że stosowanie odżywek czy suplementów diety nie jest konieczne. To zapewne zależy od celów jakie dana osoba chce osiągnąć (mam na myśli uprawianie sportu amatorskiego). Jeśli natomiast mówimy o sporcie wyczynowym to być może stosowanie suplementów jest konieczne.

 3. 3

  To zależy, jeśli nawet jesteś amatorem ale nie dostarczasz wystarczającej ilości składników pokarmowych to lepiej jest uzupełniać dietę suplementami. Jeśli jednak Twoja dieta jest kompletna i dostosowana do aktywności to nie ma takiej potrzeby.

 4. 4

  Zgodzę się z wypowiedzią Ani. Uważam jednak, że osoby zabierające się za uprawianie sportu doskonale wiedzą lub powinni wiedzieć jak się odżywiać. Suplementy mogą być jedynie uzupełnieniem diety stosowanej przy uprawianiu sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *