Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

WYJĄTKOWE GNIAZDO BIELIKÓW

FOT. SYLWESTER LISEK

W Nadleśnictwie Poddębice zagnieździła się kolejna para bielików. Ma dwoje młodych i zamieszkuje gigantycznych rozmiarów gniazdo.

FOT. SYLWESTER LISEK

FOT. SYLWESTER LISEK

 

Gniazdo bielików jest prawdziwą perełką ptasiej architektury. Ptaki nie zbudowały swojego domu od podstaw. Prawdopodobnie nadbudowały je na gnieździe myszołowa. Ogromne gniazdo, które znajduje się w rozwidleniu starej olszy, ma ok. 3 m wysokości i waży blisko tonę. To najwyższe gniazdo bielika na terenie województwa łódzkiego.
W gnieździe są dwa młode. Starsze i silniejsze już wyleciało z gniazda, drugie pisklę za ok. tydzień powinno zacząć poznawać okolicę.

Na terenie łódzkiej dyrekcji LP znajduje się 16 stref ochrony gniazd bielika i 14 par, które w tym roku wychowują młode. Najliczniej gniazda występują w nadleśnictwach Kutno i Grotniki.
Ptakom nie przeszkadzają małe kompleksy leśne, ich rozdrobnienie ani rozbudowana sieć dróg. Dla tego gatunku najistotniejsze jest sąsiedztwo zbiorników wodnych.

***

Na terenie RDLP w Łodzi znajdują się również 33 strefy ochrony gniazd bociana czarnego. W tym roku gniazdują 62 sztuki. Jednak ze względu na chłodną i mokrą wiosnę, gatunek ten ma trudną sytuację lęgową.

HANNA BEDNAREK-KOLASIŃSKA, RZECZNIK PRASOWY RDLP W ŁODZI, FOT. SYLWESTER LISEK
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *