Aktualności

Żarówki halogenowe źródłem światła w domu

Fot. www.nowazarowka.pl/
Żarówki halogenowe są dostępne na rynku od wielu lat i stanowią jedno z powszechnie stosowanych źródeł światła. Mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, ale doskonale się też sprawdzają jako element dekoracyjny.

Żarówki halogenowe wypełnione są gazem szlachetnym, najczęściej azotem, argonem lub kryptonem, który zawiera niewielkie ilości halogenu, czyli fluorowca – na przykład jodu lub bromu. W efekcie połączenia tych pierwiastków chemicznych z obecnym w żarówkach wolframem zachodzi cykl regeneracyjny, w wyniku którego tworzą się cząsteczki halogenków wolframu. Obudowa żarówek halogenowych wykonywana jest ze szkła kwarcowego odpornego na wysoką temperaturę potrzebną na zaistnienia opisanej reakcji chemicznej. Dodatkowo obudowa żarówki jest pokryta powłoką interferencyjną odbijającą promieniowanie podczerwone, które zamiast przedostawać się na zewnątrz, powraca ponownie na żarnik. Zatrzymywanie ciepła przekłada się na skuteczność świetlną i trwałość lampy halogenowej.

Najważniejsze zalety tego typu źródła światła to:

  • stosunkowo duży strumień świetlny,
  • wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra),
  • mniejsza moc żarówki,
  • szybki zapłon,
  • większa trwałość,
  • odporność na przepięcia,
  • brak efektu migania,
  • filtr UV oraz IR,
  • energooszczędność.

Wśród żarówek halogenowych dostępne są niskonapięciowe (12V) oraz zasilane napięciem sieciowym 230V, na trzonku gwintowym i pionowym, a ich trwałość pozwala nawet na 5000 godzin użytkowania. Żarówki niskonapięciowe zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, zwłaszcza że produkowane są też w niewielkich rozmiarach, natomiast zasilane napięciem sieciowym stanowią energooszczędny zamiennik tradycyjnych żarówek. Żarówki halogenowe dostępne są w różnych kształtach, z odbłyśnikiem lub bez niego – wówczas przeznaczone są do montowania w oprawach lamp. Ponieważ oświetlenie halogenowe bardzo wiernie oddaje kolory, zapewnia też idealnie białe światło, którego barwa jest stała przez cały okres pracy.

Oświetlenie halogenowe jest wydajnym i ze względu na niewielkie rozmiary praktycznym źródłem światła, dlatego też jest częstym rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach, zwłaszcza jako element dekoracyjny.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.nowazarowka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *